Czytasz dzięki

Saudi Aramco chce zapłacić bankom „tylko” 64 mln USD

opublikowano: 12-12-2019, 20:12

Koncern Saudi Aramco, bohater najnowszego rekordowego IPO jest gotów zapłacić łącznie 64 mln USD bankom, które zorganizowały jego pierwszą ofertę publiczną. Zdaniem źródeł agencji Bloomberg, to kwota rozczarowująca dla firm z Wall Street, które agresywnie przygotowały się do przeprowadzenia transakcji.

Saudyjski gigant naftowy planuje zapłacić najlepszym lokalnym bankom za transakcję – zwanych wspólnymi globalnymi koordynatorami - 39 mln rialów (10,4 mln USD) każdemu. Najlepsze zagraniczne banki biorące udział w umowie otrzymają 13 mln rialów, czyli równowartość 3,5 mln USD

Saudi Aramco
Zobacz więcej

Saudi Aramco fot. REUTERS/Ahmed Jadallah/File Photo/Forum

Liczby te przedstawiają opłatę podstawową płaconą przez Aramco, która zdecyduje o wysokości dodatkowych opłat motywacyjnych w późniejszym terminie. W przypadku kiedy Aramco zdecyduje się wypłacić dodatkowe pieniądze, większość z nich trafiłaby do banków krajowych, które przyniosły większość zamówień na IPO.

Aramco pozyskało 25,6 mld USD ze sprzedaży akcji. Opłata podstawowa, stanowi zaledwie 0,25 proc. zebranych funduszy.

Tymczasem banki IPO na całym świecie zarabiały w tym roku średnie stawki rzędu 4,1 proc. wielkości transakcji, w porównaniu z 3,6 proc. w ubiegłym roku. 

Dla porównania, przed pięcioma laty chiński gigant internetowy Alibaba Group Holding, który do tej pory był rekordzistą wartości IPO pozyskując z rynku 25 mld USD zapłacił subemitentom łącznie około 300 mln USD, w tym opłaty za wyniki.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane