Saudi Aramco restrukturyzuje aktywa przed IPO

opublikowano: 04-06-2018, 15:41
aktualizacja: 04-06-2018, 15:41

Saudi Aramco, paliwowo-energetyczny gigant z Arabii Saudyjskiej, który szykuje się do wejścia na giełdę prowadzi zakrojona na szeroką skalę działania restrukturyzacyjne. Stworzył m.in. spółkę zależną, która będzie swoistym „domem” dla jego wielomiliardowego funduszu emerytalnego i może wydzielić z obecnych struktur swój dział lotniczy, podają źródła, na które powołuje się Reuters.

Restrukturyzacja obejmująca niektóre aktywa niezwiązane z ropą naftową i gazem podyktowana jest chęcią uproszczenia struktur i usprawnienia działalności Aramco przed planowaną pierwszą ofertą publiczną (IPO). Może też pomóc w oszacowaniu wyceny spółki ponieważ ryzyko biznesowe będzie wyraźniejsze i może pomóc osiągnąć wyższą cenę za swoje udziały.

Saudi Aramco
Zobacz więcej

Saudi Aramco fot. Bloomberg

To sprawi, że Aramco stanie się bardziej „szczupłą” firmą - powiedziała jedna z osób zaznajomionych z planami Aramco.

Wprowadzenie akcji Aramco na giełdę, które prawdopodobnie nastąpi w przyszłym roku, stanowi centralny element ambitnego planu rządowego Vision 2030, mającego na celu dywersyfikację gospodarki królestwa, która do tej pory oparta była o przychody ze sprzedaży ropy naftowej.

Książę Koronny Mohammed powiedział, że spodziewa się, że IPO wyceni Aramco na minimum 2 bln USD, co oznacza, że sprzedaż 5 proc. akcji może przynieść wpływy na poziomie 100 mld USD, mające trafić do kasy finansującej projekty Vision 2030. Analitycy wycenili Aramco na 1 do 1,5 bln USD.

Arabia Saudyjska często zleca koncernowi Aramco realizację projektów rządowych mających cele społeczne i zbyt dużych lub zniechęcających dla sektora prywatnego, takich jak budowa miast przemysłowych, stadionów i centrów kulturalnych.

Największy na świecie eksporter ropy ma również własne szkoły, mieszkania, flotę linii lotniczych i szpitale, z których korzysta około 55 000 pracowników, a także ich rodziny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu