Saudi Aramco zainwestuje 300 mld USD

Saudi Aramco, koncern z Arabii Saudyjskiej, który planuje, być może największą na świecie pierwotną ofertę publiczną (IPO), zainwestuje ponad 300 mld USD w ciągu najbliższej dekady, w celu utrzymania zdolności produkcyjnych w przypadku ropy i  zwiększenia wydobycia gazu ziemnego, deklaruje prezes i dyrektor naczelny Amin Nasser, cytowany przez agencję Bloomberg.

Perspektywy zaopatrzenia w ropę naftową są "coraz bardziej niepokojące", a wartość utraconych inwestycji podczas obecnego kryzysu w branży i mniej nowych, odkrytych rezerw wynosi około 1 bln dolarów, powiedział Nasser na konferencji w Stambule. 

Zobacz więcej

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco fot. Bloomberg

Tymczasem niektóre szacunki sugerują, że w ciągu najbliższych pięciu lat potrzebne będzie co najmniej 20 mln baryłek ropy dziennie z nowej produkcji aby zrekompensować rosnący popyt na surowiec, podczas gdy mamy do czynienia z naturalnym spadkiem wydobycia i rezerw w dotychczas wykorzystywanych polach naftowych.

Istnieje coraz powszechniejsza opinia, że świat może przedwcześnie wycofać się ze sprawdzonych i niezawodnych źródeł energii, takich jak ropa naftowa i gaz, w oparciu o błędne założenie, że alternatywy zostaną szybko wdrożone – powiedział Nasser. 

W jego opinii, przemysł naftowy jeszcze przez długie lata będzie miał kluczowe znaczenie dla globalnej energetyki, a przejście na alternatywne paliwa i energię będzie "długim i złożonym" procesem.

Saudi Arabian Oil Co, występujący pod nazwa Saudi Aramco jako największy na świecie eksporter ropy planuje podwoić produkcję ze źródeł gazowych do 23 mld stóp sześciennych dziennie w ciągu nadchodzącej dekady. Prognozowany wzrost podwyższy udział gazu w sektorze energetycznym królestwa do 70 proc. co jest najwyższym tego typu wskaźnikiem spośród krajów G20.

W przyszłym roku rząd planuje sprzedaż około 5 proc. akcji koncernu, co może być rekordową w historii wartością IPO. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Saudi Aramco zainwestuje 300 mld USD