Saudyjczycy gotowi zastąpić ropę z Iranu, chcą przedłużenia porozumienia ws. wydobycia

opublikowano: 30-04-2019, 09:53

Saudyjski minister energii Khalid al-Falih zadeklarował, że królestwo jest gotowe zaspokoić popyt na ropę po tym jak nie będzie można już sprowadzać jej z Iranu, donosi Reuters.

Administracja USA ogłosiła niedawno, że od 1 maja żaden z krajów nie będzie mógł już sprowadzać ropy z Iranu bez narażania się na amerykańskie sankcje. Od listopada osiem krajów, m.in. Chiny, korzystało ze zwolnienia od sankcji USA nałożonych na Iran.
Khalid al-Falih powiedział rosyjskiej agencji RIA, że Arabia Saudyjska jest gotowa zaspokoić popyt na ropę po tym jak znikną jej dostawy z Iranu. Ten „niedźwiedzi” sygnał zrównoważył jednoczesną wypowiedzią sugerującą, że globalne porozumienie producentów dotyczące poziomu wydobycia surowca będzie przedłużone poza czerwiec.

- Popatrzymy na globalne zapasy ropy, czy są wyższe, czy niższe od normalnego poziomu i skorygujemy odpowiednio produkcję. Opierając się na tym, co widzę obecnie, jestem skłonny powiedzieć, że będzie jakiś rodzaj porozumienia – powiedział saudyjski minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu