Saudyjka ambasadorem w USA

  • DI
opublikowano: 26-02-2019, 22:00

Po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej na czele zagranicznej misji dyplomatycznej stanie kobieta.

Księżna Rima Bint Bandar została mianowana saudyjską ambasador w USA. Księżna jest córką księcia Bendara Bin Sultana, byłego ambasadora saudyjskiego w USA w latach 1983-2005. Jest aktywną działaczką ruchów na rzecz praw kobiet. To m.in. dzięki jej zaangażowaniu od stycznia 2018 r. Saudyjki mogą uczestniczyć w zawodach sportowych. Zezwolono im na kibicowanie zawodnikom i drużynom na trzech obiektach: na stadionie w stolicy kraju — Rijadzie, na stadionie w Dżuddzie w zachodniej części królestwa (prowincja Mekki) oraz na obiekcie w stolicy prowincji wschodniej — portowym Ad-Dammanie. 26 września król Arabii Saudyjskiej wydał dekret, na mocy którego kobiety mogą prowadzić samochód. Królestwo Saudów było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane. Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, to kraj, w którym kobiety nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować. Muszą też mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, podjąć studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym. W 2017 r. w Arabii Saudyjskiej pojawiła się też jako pierwsza kobieta ambasador Belgijka Dominique mINEUR

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu