Saudyjski książę zainwestował 500 mln USD w rosyjskie koncerny krótko przed wojną

opublikowano: 14-08-2022, 15:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kingdom Holding, spółka saudyjskiego księcia Alwaleeda ibn Talala zainwestowała ponad 500 mln USD w największe rosyjskie koncerny krótko przed napaścią Rosji na Ukrainę, informuje Bloomberg.

Jeden z najbogatszych Saudyjczyków zainwestował w kwity depozytowe, czyli nabywane przez zagranicznych inwestorów odpowiedniki akcji Gazpromu, Rosneftu i Łukoilu, wynika z opublikowanych komunikatów giełdowych. Nie ujawniają one dokładnej daty inwestycji. Wiadomo tylko, że Kingdom Holding nabył amerykańskie kwity depozytowe Gazpromu za 1,37 mld riali (365 mln USD) w lutym. Na globalne kwity depozytowe Rosneftu wydał w tym samym miesiącu 196 mln riali, a na amerykańskie kwity depozytowe Łukoilu w lutym-marcu przeznaczył 410 mln riali. Wartość inwestycji spadła znacząco po napaści Rosji na Ukrainę z powodu ograniczeń wprowadzonych na giełdzie w Moskwie oraz międzynarodowych sankcji.

Alwaleed ibn Talal, fot. Bloomberg
Alwaleed ibn Talal, fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że 67-letni książę Alwaleed to jeden z najbardziej znanych saudyjskich inwestorów działających na całym świecie. Jego gwiazda przygasła ostatnio, kiedy ster władzy w Arabii Saudyjskiej przejął książę koronny Mohammed ibn Salman. Od tego czasu wzrosła znacząco aktywność funduszu inwestycyjnego Arabii Saudyjskiej, który w maju objął 16,9 proc. udziałów w Kingdom Holding.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane