Saviano: Wielka Brytania najbardziej skorumpowana na świecie

opublikowano: 07-04-2017, 12:18
aktualizacja: 07-04-2017, 12:20

- Wielka Brytania jest bez wątpienia najbardziej skorumpowanym krajem na świecie, ale nie jeśli chodzi o politykę czy policję, ale pranie brudnych pieniędzy – oświadczył Roberto Saviano, znany dziennikarz i autor książek o mafii.

Saviano wskazał, że jego twierdzenie potwierdzają niebudzące wątpliwości dane Transparency International. Oskarżył Wielką Brytanię, że pozwala na pranie brudnych pieniędzy przez Gibraltar, wyspę Jersey i Maltę, a także swoje morskie porty. Jego zdaniem, po Panamie to Londyn został globalną stolicą prania brudnych pieniędzy. Saviano podkreśla, że Brytyjczycy nie uważają się za skorumpowanych, bo uznają iż nie można u nich przekupić policjanta, a do tego nie zauważają oznak korupcji politycznej. Argumentuje jednak,  że brak kontroli nad systemem finansowym kraju oznacza iż jest on „absolutnie skorumpowany”.  Według Saviano, Brexit był napędzany marzeniem, "aby uczynić z Anglii odrębną wyspę". Włoski dziennikarz nie ma wątpliwości, że władze Wielkiej Brytanii „przymykają oko” na działalność mafijną z powodu pieniędzy, które generuje szara strefa gospodarcza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.it

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Saviano: Wielka Brytania najbardziej skorumpowana na świecie