Savoye: Wzrost ruchu turystycznego nie poprawił wyników Orbisu w IV kw.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 16:07

Zwiększający się w 2005 r. ruch turystyczny nie miał znacznego wpływu na wyniki Orbisu za czwarty kwartał 2005 r. z powodu umacniającego się złotego - poinformował PAP prezes Orbisu Jean-Philippe Savoye.

Zwiększający się w 2005 r. ruch turystyczny nie miał znacznego wpływu na wyniki Orbisu za czwarty kwartał 2005 r. z powodu umacniającego się złotego - poinformował PAP prezes Orbisu Jean-Philippe Savoye.

"To prawda, że odnotowaliśmy w ostatnim czasie wzrost liczby turystów przyjeżdżających do Polski, jednak większość umów z operatorami nominowana jest w dewizach, głównie w euro. Dlatego silny złoty wywarł negatywny wpływ na wielkość przychodów, nieomal równoważąc korzyści wynikające z nasilenia ruchu turystycznego" - powiedział Jean-Philippe Savoye.

"Z tego powodu wzrost liczby klientów naszych hoteli nie wywarł tak wielkiego wpływu, jakiego moglibyśmy oczekiwać" - dodał.

Prezes podkreślił, że silny złoty nie ma znaczenia w przypadku hoteli o niższym standardzie, jednak wywiera silny wpływ w przypadku hoteli średniego i wysokiego standardu, zwłaszcza w Warszawie i innych dużych miastach, gdzie ceny podawane są głównie w euro.

"Kontrakty z operatorami zawierane są na rok z góry i ustala się w nich stałe ceny za pokoje. Negocjując je zakładaliśmy pewien kurs złotego. Nieuniknione tu ryzyko kursowe wpłynęło na obniżenie faktycznych przychodów. Chodzi tu głównie o hotele w Krakowie i Warszawie" - powiedział Savoye.

"Aktualnie dążymy do tego, aby sprzedawać miejsca hotelowe w euro jednak po stałym kursie walutowym, który został ustalony na 3,95 zł za euro" - dodał.

Prezes uważa, że wzrastająca liczba turystów, którzy spędzają w hotelu więcej niż jedną noc, wskazuje na koniec załamania rynku po zmniejszeniu się ruchu z Niemiec. "Do Polski napływa coraz więcej turystów innych narodowości, m.in. Hiszpanów i Anglików" - powiedział Savoye.

Savoye liczy, że warszawski rynek hotelarski osiągnie równowagę, i że ceny pokoi ponownie będą mogły wzrastać, po tym jak wcześniej spadły o blisko 50 proc.

Grupa Orbis po trzech kwartałach 2005 roku osiągnęła 773,7 mln zł przychodów, 61,3 mln zł zysku netto oraz 84,9 mln zł zysku operacyjnego.

Prezes poinformował także, że Orbis zamierza w tym roku otworzyć pierwszy hotel marki ekonomicznej i zwiększyć swoją obecność w krajach ościennych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Savoye: Wzrost ruchu turystycznego nie poprawił wyników Orbisu w IV kw.