Sawicki: będą rozmowy z krajami bałtyckimi na temat połowów dorsza

PAP
opublikowano: 04-10-2008, 12:54

Rozmowy z krajami bałtyckimi na temat ewentualnej zamiany kwot połowowych dorsza z terenu zachodniego Bałtyku na  wschodni przeprowadzi ministerstwo rolnictwa - zapowiedział w sobotę w Poznaniu minister rolnictwa Marek Sawicki.

26 września Komisja Europejska wstrzymała połów dorsza na Bałtyku Wschodnim dla polskich statków rybackich. Obszar Bałtyku Wschodniego to teren od Trzęsacza (zachodniopomorskie) do wschodnich morskich granic Polski.

"Ta decyzja Unii dla środowiska jest bardzo trudna, ale jednocześnie chcę powiedzieć, że uruchamiany jest Fundusz Rybacki, z którego będą mogli korzystać rybacy i przetwórcy" - powiedział PAP Sawicki.

Oprócz uruchomienia funduszu, Polska chce też rozmawiać z niektórymi państwami bałtyckimi na temat ewentualnej zamiany nadwyżki połowowej dorsza, który posiada Polska na zachodnim Bałtyku, tak aby można było wykorzystać ją na wschodnim Bałtyku.

"Mamy niewielka nadwyżkę około 800 ton i może uda się ją zamienić" - powiedział PAP Sawicki.

Według ministra obecne kłopoty polskich rybaków z połowem dorsza wynikają z błędnej restrukturyzacji floty rybackiej w latach poprzednich i nieuregulowanego systemu połowów.

"Przecież zakaz obejmuje tylko dorsza. Inne ryby można łowić, ale po złej restrukturyzacji floty nie ma u nas prawie floty +pozadorszowej+" - dodał Sawicki.

Według ministra Polska powinna prowadzić uporządkowany system połowu ryb. "Nie może być tak abyśmy ciągle trwali w nieregulowanym, nieewidencjonowanym systemie połowów ryb" - podkreślił.

W najbliższym czasie w Polsce będzie wprowadzony, zaakceptowany przez Komisję Europejską, Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013. Dzięki temu programowi rybacy dostaną środki na złomowanie kutrów, rekompensaty za przymusowy postój w porcie i modernizację floty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Sawicki: będą rozmowy z krajami bałtyckimi na temat połowów dorsza