Sawicki: inspekcje ds. bezpieczeństwa żywności nie będą łączone

PAP
opublikowano: 29-11-2007, 14:58

Inspekcje zajmujące się kontrolą bezpieczeństwa i  jakości żywności nie będą łączone - poinformował w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki na konferencji prasowej podczas otwarcia targów Weterynaria 2007.

Dwa lata temu rząd PiS pod kierownictwem Kazimierza Marcinkiewicza, w ramach programu "Tanie Państwo", zapowiedział plany połączenia inspekcji. Chodziło o połączenie nadzorowanych przez ministerstwo rolnictwa: Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z nadzorowaną przez ministerstwo zdrowia Inspekcją Sanitarną.

Do połączenia tych instytucji jednak nie doszło. Na utworzenie jednego podmiotu nie zgodziły się Inspekcja Weterynaryjna oraz Inspekcja Sanitarna.

"Interesuje mnie rozwiązywanie problemów rzeczywistych, a nie mnożenie tych problemów w sensie organizacyjnym (...). Słyszałem, że obie inspekcje: sanitarna i weterynaryjna pracują dobrze" - powiedział Sawicki. Podkreślił, że jeżeli nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności, to nie widzi powodu, by taką reformę przeprowadzać.

Prezes Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Tadeusz Jakubowski powiedział, że Izba przygotowała projekt powiązań pionowych między poszczególnymi inspekcjami zajmującymi się kontrolą bezpieczeństwa i jakości żywności, który przedstawi ministrowi rolnictwa.

Sawicki zapowiedział także, iż w 2008 roku rozpocznie się w całym kraju zwalczanie choroby Aujeszkyego u świń. Na ten cel zarezerwowano środki, zapisane w rezerwie celowej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.

Zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii resortu rolnictwa Maria Laudańska wyjaśniła, że zwalczanie tej choroby będzie współfinansowane przez Komisję Europejska, która da na ten cel 5 mln euro. Znajdą się także pieniądze na zwiększenie etatów dla powiatowych lekarzy weterynarii. Jest na to przeznaczone 40 mln zł.

Według Laudańskiej, może być natomiast problem z pobraniem w przyszłym roku dużej liczby próbek krwi od trzody (13 mln próbek - PAP). Dodała, że prowadzone są rozmowy, by weterynarzom pomagali studenci weterynarii z końcowych lat studiów.

W rozpoczętych w czwartek II Targach Lecznictwa Weterynaryjnego i Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności Weterynaria 2007 bierze udział 86 wystawców oferujących m.in. leki, preparaty, karmy, pasze, a także aparaturą do badań weterynaryjnych, wyposażenie laboratoriów.

Targi, odbywające się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, potrwają do soboty 1 grudnia. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane