Sawicki jedzie do Rosji na rozmowy na temat zniesienie embarga

PAP
opublikowano: 11-12-2007, 11:10

Minister rolnictwa Marek Sawicki jedzie we  wtorek po południu do Moskwy na rozmowy z ministrem rolnictwa Rosji Aleksiejem Gordiejewem w sprawie zniesienia embarga na polskie produkty spożywcze - dowiedziała się PAP w resorcie rolnictwa.

Ministrowi towarzyszyć będą przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Rozmowy Sawickiego z Gordiejewem zaplanowano na środę rano. Mają one dotyczyć uzgodnień technicznych w zakresie możliwości handlu artykułami rolno-spożywczymi między Polską a Rosją. Po rozmowach odbędzie się konferencja prasowa.

Rosja uzależnia zniesienie embarga od sprawdzenia polskiego systemu kontroli bezpieczeństwa żywności, w tym zakładów zainteresowanych eksportem na rosyjski rynek.

Z inicjatywą zaproszenia Sawickiego do Moskwy wystąpił 22 listopada prezydent Rosji Władimir Putin.

Kilka dni temu w Brukseli odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. "Mam nadzieję, że będziemy mogli rozmawiać o rozwoju współpracy pomiędzy naszymi oboma krajami" - mówił wówczas Ławrow. Dodał, że liczy na "normalne stosunki" między Polską i Rosją.

Od trzech tygodni w Polsce przebywa grupa rosyjskich kontrolerów, którzy dokonują inspekcji zakładów eksportujących na rynek Federacji Rosyjskiej. Są to zakłady przetwórstwa mleka, mięsa oraz firmy paszowe. Kontrole mają zakończyć się w połowie grudnia.

Celem inspekcji jest przedłużenie certyfikatów eksportowych na okres po 1 stycznia 2008 roku. Dotychczas takie certyfikaty miały 62 firmy.

Polska nie zgadza się na kontrole w przedsiębiorstwach mięsnych, których produkcja objęta jest embargiem. Przed zakazem handlu uprawnienia do wysyłania mięsa na tamten rynek miało 19 zakładów.

Według dziennika "Wriemia Nowostiej", Sawicki oświadczył w ubiegłym miesiącu na spotkaniu z grupą rosyjskich dziennikarzy, że jedyne ustępstwo strony polskiej może polegać na tym, iż Polska zgodzi się na przyjazd rosyjskich inspektorów nie po zniesieniu embarga, lecz równolegle z tym posunięciem.

Rosja wprowadziła embargo w listopadzie 2005 roku. Początkowo dotyczyło on jedynie mięsa, a następnie również produktów roślinnych.

Powodem wprowadzenia restrykcji były, jak podało rosyjskie ministerstwo, "coraz częstsze przypadki brutalnego łamania rosyjskiego ustawodawstwa weterynaryjnego przy dostawach z Polski wyrobów mięsnych i fałszowania surowca mięsnego". Rosjanie mówili także o "masowych" przypadkach fałszowania świadectw fitosanitarnych w eksporcie do Rosji.

Wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego do Rosji w 2004 roku wyniosła 520 mln USD. Na produkty pochodzenia roślinnego przypadło ok. 200-300 mln USD, a na mięso i produkty mięsne - ok. 70 mln USD. W ciągu 8 pierwszych miesięcy 2005 roku firmy wyeksportowały do Rosji jabłka, gruszki i pigwę o wartości 47 mln euro. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane