Sawicki: nie pozostaje nic innego, jak rozpisać wcześniejsze wybory

(Marek Druś)
08-12-2006, 12:05

Poseł PSL Marek Sawicki uważa, że propozycja PO - dotycząca usunięcia z rządu Andrzeja Leppera i Romana Giertycha oraz wcześniejszych wyborów parlamentarnych wiosną 2007 r. - to najlepsze wyjście z sytuacji, w jakiej znalazła się koalicja rządząca i polski parlament po "seksaferze" w Samoobronie.

Poseł PSL Marek Sawicki uważa, że propozycja PO - dotycząca usunięcia z rządu Andrzeja Leppera i Romana Giertycha oraz wcześniejszych wyborów parlamentarnych wiosną 2007 r. - to najlepsze wyjście z sytuacji, w jakiej znalazła się koalicja rządząca i polski parlament po "seksaferze" w Samoobronie.

Sawicki przypomniał, że podobne propozycje PSL składało we wrześniu i w październiku, stąd pozytywny stosunek do złożonej w piątek PiS przez PO propozycji.

"W tej chwili, wobec tego co dzieje się w polskim parlamencie i samej koalicji, nie pozostaje nic innego, jak rozpisanie przedterminowych wyborów" - ocenił Sawicki w rozmowie z PAP.

Według polityka PSL, trzeba uporządkować pewne sprawy: "po pierwsze, uniemożliwić kandydowanie do Sejmu przestępcom; po drugie, uchwalić ustawy warunkujące wykorzystanie środków unijnych; po trzecie przyjąć budżet".

Większą wstrzemięźliwość w stosunku do propozycji PO wykazuje prezes PSL Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, trzeba poczekać na rozwiązanie "seksafery" przez służby państwowe. "Może się okazać, że za parę dni sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej" - zaznaczył.

"Dziś najważniejsze jest, aby szybko i sprawnie nastąpiło wyjaśnienie najbardziej bulwersujących i kontrowersyjnych spraw. Potem przyjdzie czas na podejmowanie działań politycznych" - powiedział PAP Pawlak.

W ocenie Pawlaka, PiS nie podejmie decyzji politycznej w sprawie propozycji PO i udziału Samoobrony w koalicji w najbliższych dniach - przed wyjaśnieniem sprawy "seksafery" przez prokuraturę.

Pawlak poinformował, że nie rozmawiał w czwartek z liderem PO Donaldem Tuskiem. Przyznał, że taka rozmowa odbyła się w piątek rano.

Platforma Obywatelska złożyła w piątek Prawu i Sprawiedliwości ofertę rozwiązania "fatalnej" sytuacji na scenie politycznej; PO chce odsunięcia od władzy Andrzeja Leppera i Romana Giertycha i wcześniejszych wyborów parlamentarnych wiosną 2007 r. W zamian Platforma jest skłonna poprzeć przyszłoroczny budżet i wspierać mniejszościowy rząd, który działałby do czasu przyspieszonych wyborów.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Sawicki: nie pozostaje nic innego, jak rozpisać wcześniejsze wybory