Sawicki: od poniedziałku wypłaty rekompensat dla rolników

PAP
opublikowano: 03-09-2011, 20:40

Agencja Rynku Rolnego rozpocznie od  najbliższego poniedziałku wypłatę rolnikom rekompensat z tytułu strat poniesionych w wyniku fali zakażeń bakterią E.coli – powiedział w sobotę w  miejscowości Szadek pod Kaliszem minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki.

Na odszkodowania z powodu epidemii E.coli, Komisja Europejska przeznaczyła 227 mln euro, z czego Polska otrzymała ponad 46 mln euro. Rekompensaty mają pokrywać około 50 proc. średniej ceny z czerwca produktów rolnych, które zostały wycofane z rynku w związku z epidemią. Obejmują one producentów pomidorów, ogórków, sałaty, cukinii i papryki w okresie od 26 maja do końca czerwca.

„Chcemy wypłacić prawie 47 mln euro jeszcze we wrześniu, choć termin mamy do połowy października. Średnio na poszkodowane gospodarstwo przypada około 10 tys. euro” – poinformował minister. Zaznaczył, że wysokość wypłacanych kwot zależy od rodzaju uprawy i sposobu wycofania jej z produkcji.

Według Sawickiego, pieniądze na wypłacenie rekompensat nie są wystarczające. "W mojej ocenie 227 mln euro, jakie KE przeznaczyła na rekompensaty to zaledwie 20 proc. strat poniesionych przez rolników" – ocenił.

Według ministra, trudne warunki zbioru tegorocznych plonów spowodują, że ceny żywności w listopadzie wzrosną, ale nie więcej, niż o 5 proc. „Są pewne granice możliwości konsumentów i próby nadmiernego podnoszenia cen przez przetwórców oraz handel nie będą akceptowane” – uważa Sawicki.

Unijne rekompensaty otrzymają rolnicy z 22 krajów UE, pięć państw nie starało się o pieniądze z tego tytułu: Malta, Cypr, Finlandia, Luksemburg i Litwa. Najwięcej pieniędzy (70 mln euro) trafi do Hiszpanów, a najmniej do Estonii (1,3 tys. euro).

Sawicki przyjechał do Szadka na Festiwal Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni. Wcześniej spotkał się z ogrodnikami z powiatu kaliskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu