Saxo: zbyt wcześnie, aby kupować obligacje z powodu wypowiedzi Powella

opublikowano: 29-11-2018, 07:31

Kto chce inwestować w obligacje USA po środowej „gołębiej” wypowiedzi szefa Fed powinien się jeszcze zastanowić, ostrzega Eleanor Creagh, strateg Saxo Capital Markets z Sydney.

Jerome Powell niespodziewania ogłosił w środę, że stopy Fed „są trochę poniżej szerokiego zakresu szacunków poziomu, który byłby neutralny dla gospodarki”. Rynki odebrały to jako sygnał bliskiego końca cyklu podwyżek. Zaskoczenie było tym większe, że jeszcze w październiku szef Fed mówił iż jest „wciąż daleko” do neutralnej stopy.
Creagh twierdzi, że kluczowe dla zrozumienia wypowiedzi Powella jest stwierdzenie o „szerokim zakresie szacunków”

Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed

Bloomberg

- Przy szacunkach, że neutralna stopa znajduje się między 2,5 proc. i 3,5 proc., dolna granica zakresu jest odległa tylko o jedną podwyżkę, stąd zwrot „trochę poniżej”, ale jesteśmy jeszcze pięć podwyżek od górnej granicy, czyli „wciąż daleko” – tłumaczy strateg Saxo Capital Markets.

Creagh uważa, że sytuacja wyjaśni się po grudniowym posiedzeniu FOMC, na którym prawdopodobnie dojdzie do kolejnej podwyżki stóp. Spodziewa się, że Fed wówczas obniży projekcje dotyczącą ścieżki wzrostu stóp w 2019 roku z powodu spowolnienia tempa wzrostu w USA i innych dużych gospodarkach.

- Na tej podstawie postrzegamy obligacje USA jako atrakcyjne do kupna i spodziewamy się odwrócenia trendu na dolarze – powiedziała Creagh.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu