SAZ skarży się inspekcji pracy na nieuczciwe agencje

opublikowano: 14-06-2016, 22:00

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia chce rozmawiać z rządem o uporządkowaniu rynku pośrednictwa pracy.

Niewypłacanie należnych wynagrodzeń i zawieranie podwójnych umów z pracownikami na ich niekorzyść — to tylko część zarzutów, jakie nieuczciwym agencjom pracy stawia Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) i o których informuje inspekcję pracy. Stowarzyszenie złożyło właśnie zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) o nieprawidłowościach na rynku pośrednictwa pracy. Pisze w nim o świadczeniu usług o charakterze pracy tymczasowej przez podmioty nieposiadające certyfikatuKrajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ).

Informuje o zatrudnianiu przez niekontrolowane podmioty pracowników na podstawie umów o dzieło, podczas gdy charakter wykonywanej pracy odpowiada pracy tymczasowej. Zwraca uwagę na stosowanie podwójnych umów, zlecenia oraz dzieła, i wyjaśnia, że teoretycznie zleceniobiorca jest rozliczany ze zlecenia, a w praktyce 90 proc. jego wynagrodzenia jest wypłacane z dzieła. Inny model to umowa-zlecenie na jeden dzień, a o dzieło na kolejne okresy zatrudnienia, w związku z tym pracownicy nie mają odprowadzanych składek na ubezpieczenia społeczne.

SAZ wskazuje też na nieuczciwych praktyki w ubieganiu się o zamówienia publiczne. Tworzone sztuczne konsorcja, czasem z kilkunastu podmiotów istniejących jedynie na papierze, składają oferty, w których cena nie uwzględnia VAT, gdyż jest tak skalkulowana, że podmioty uczestniczące w konsorcjum korzystają z ustawowego zwolnienia z tego podatku z uwagi na niskie obroty.

— Spodziewamy się, że nasze działania pomogą w eliminowaniu nieuczciwych praktyk, a także zapobieganiu nadużyciom i wykorzystywaniu pracowników oraz klientów agencji — wyjaśnia Jarosław Adamkiewicz, prezes SAZ. Stowarzyszenie planuje rozpocząć w tej sprawie rozmowy z rządem oraz zwrócić się do innych instytucji kontrolnych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu