Scenariusz dla złotego na przyszły tydzień to trend boczny

PAP
opublikowano: 01-10-2010, 17:25

Zdaniem analityków najbardziej prawdopodobnym scenariuszem zachowania złotego w przyszłym tygodniu jest trend boczny w paśmie 3,93-3,98 za euro.

Perspektywy dla rynku długu są niepewne, zdaniem dilerów napływ kapitału zagranicznego na rynek krajowy może się osłabić, co przełoży się na niższy popyt i ochłodzenie obserwowanego ostatnio pozytywnego klimatu.

"Jest sporo impulsów na rynku zarówno pozytywnych, jak i negatywnych jednak żaden nie jest na tyle silny, żeby przepchnąć złotego w którymś z kierunków. Dlatego spodziewam się w najbliższych dniach raczej trendu bocznego, w przedziale 3,93-3,98 zł za euro" - powiedział PAP Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy z BRE Banku.

"W średnim okresie złoty powinien jednak zyskiwać ze względu na oczekiwania podwyżek stóp procentowych" - dodał.

Spośród 18 analityków banków komercyjnych ankietowych przez PAP we wrześniu, 13 sądzi, że stopy w końcu bieżącego roku wzrosną do 3,75 proc. z obecnych 3,5 proc.; trzech sądzi, że pozostaną bez zmian, a dwóch, że stopy wzrosną do 4 proc.

"Dzisiaj mieliśmy szacunek inflacji MF, wydaje się, że presji inflacyjnej nadal nie ma, podwyżka stóp procentowych w tym roku byłaby raczej wypadkiem przy pracy niż potrzebą. Z drugiej strony, mimo że resort finansów odgraża się, że w dużej części wykonał tegoroczny plan finansowania, to jednak plan emisji na IV kw. jest dość wypełniony. Te informacje wpływają na zachowanie inwestorów" - powiedział PAP Sebastian Cichy, diler obligacji z BNP Paribas.

"To co może uchodzić uwadze traderów obligacji, to jest to co się wydarzyło w sektorze bankowym w euro. Nagle banki dostosowują ilość pieniądza do potrzeb rynku, rynek stabilizuje się wokół stopy EBC" - dodał.

Zdaniem dilera to, że nadpłynność na rynku się zmniejsza może poskutkować odpływem wolnego kapitału z polskiego rynku albo przynajmniej powstrzymać obserwowany ostatnio dynamiczny jego napływ.

"W tej sytuacji balans napływu może się odwrócić" - uważa Cichy.

"Także analizując popyt i podaż, widać, że polskie papiery cieszyły się popularnością, teraz podaż może przeważać, a klimat troszkę się ochłodzić, pomimo że w sytuacji globalnej polskie papiery wyglądają dość pozytywnie" - dodał.

Resort finansów podał, że w czwartym kwartale zaoferuje na 4 przetargach obligacje za 7-14 mld zł oraz, że ze względu na duże zaawansowanie finansowania potrzeb pożyczkowych ograniczona zastała wartość podaży długu.

Inflacja we wrześniu według szacunków MF wyniosła 2,3 proc. w ujęciu rocznym i 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Scenariusz dla złotego na przyszły tydzień to trend boczny