Scenariusz z PC Guard?

Marta Filipiak
16-11-2005, 00:00

W porównaniu z poprzednimi dniami powiększała się różnica między kursem akcji a PDA dystrybutora mrożonek.

Kurs akcji Jago, krzeszowickiej spółki handlującej mrożonkami, osiągnął wczoraj nawet 4,79 zł. W tym samym czasie PDA spółki podrożały do 3,77 zł. Różnica między walorami jest więc całkiem spora, a sytuacja zaczyna przypominać niedawne zachowania papierów PC Guard.

— Mechanizm jest podobny. Jednak w obrocie jest o wiele więcej akcji, dlatego trudniej tak ogromną różnicę uzyskać. Myślę, że do tak dramatycznych zmian, jak w przypadku PC Guard, nie dojdzie — ocenia Bogna Sikorska, analityk DM BGŻ.

W przypadku PC Guard, gdy cena akcji wzrosła o 6567 proc. w stosunku do ceny z oferty, a PDA podrożały o 320 proc., notowania zostały zawieszone.

— Transakcje na akcjach Jago zawierają głównie inwestorzy indywidualni i teraz „przerzucają się” papierami. PDA objęli w ofercie głównie inwestorzy instytucjonalni. Stąd też mogą wynikać większe zmiany na akcjach — mówi Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK.

W takiej sytuacji kuszącym pomysłem jest sprzedawanie akcji i kupowanie PDA. Biorąc pod uwagę różnicę cen — to zyskowna operacja.

— Trudno nie skorzystać z takiej okazji — mówi Bogna Sikorska.

Sytuacja jednak nie potrwa długo.

— Cena akcji i PDA powinna w dłuższym okresie się wyrównać — przewiduje Paweł Burzyński.

Niewątpliwie asymilacja PDA pozwoli na ustabilizowanie kursu.

— Wszystko zależy od tego, na ile firmie zależy na przyspieszeniu tego procesu — tłumaczy Bogna Sikorska.

W obrocie giełdowym znajduje się 7,64 mln akcji serii A oraz 7,5 mln praw do akcji serii B nowej emisji. Papiery spółki notowane są od 8 listopada. W drugiej części wczorajszej sesji Jago notowało spadki. Akcje i PDA zakończyły dzień odpowiednio 76,5 proc. i 49 proc. powyżej ceny emisyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Scenariusz z PC Guard?