Schaeuble: plan Junckera 'w zasadzie zgodny' ze stanowiskiem Berlina

PAP
14-09-2017, 06:29

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył w środę, że plan przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude-Junckera zacieśnienia więzi wewnątrz UE w oparciu o rozszerzoną strefę euro, jest "w zasadzie" zgodny z wizją Niemiec.

Schaeuble powiedział w wywiadzie dla publicznego radia ARD, że Juncker konsultował z kanclerz Angelą Merkel jego doroczne przemówienie o stanie UE, jakie wygłosił w środę w Strasburgu.

Wolfgang Schaeuble
Zobacz więcej

Wolfgang Schaeuble

minister finansów Niemiec fot. Bloomberg

"To dobrze, że on wywiera nacisk (na rozszerzenie strefy euro), ale warunki wstępne (wejścia do tej strefy) muszą być spełnione" - powiedział Schaeuble. "W istocie kraje, które spełniłyby te warunki, stałyby się członkami strefy euro, zgodnie z Traktatem z Lizbony" - dodał.

Schaeuble podkreślił, że kraje chcące przyjąć wspólną walutę nie powinny tego robić zanim ich finanse publiczne i gospodarki nie będą w dobrym stanie. W przeciwnym razie mogłyby podzielić los Grecji, która musiała być ratowana przed bankructwem przez UE i MFW w 2010 r.

Juncker zaproponował m. in. wydzielenie osobnej części w budżecie UE dla strefy euro, połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz unijny urząd nadzoru prawa pracy. Jego wizja przewiduje, że do marca 2019 roku w strefie euro znajdowałoby się 30 krajów.

Reformy mają być znaczące, ale bez konieczności nowelizacji traktatów unijnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Schaeuble: plan Junckera 'w zasadzie zgodny' ze stanowiskiem Berlina