Czytasz dzięki

Niemcy obniżą podatki obywatelom i biznesowi

PAP
opublikowano: 12-01-2017, 19:12

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble zapowiedział w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" obniżkę po wyborach parlamentarnych na jesieni tego roku podatków zarówno dla płatników indywidualnych jak i dla biznesu. Ulgi mają wynieść około 15 mld euro.

Obniżki podatków są "możliwe i konieczne" - powiedział Schaeuble w wywiadzie, który ukaże się w piątkowym wydaniu gazety. Fragmenty rozmowy redakcja opublikowała w czwartek na stronie internetowej.

Minister finansów Niemiec
Zobacz więcej

Wolfgang Schaeuble

Minister finansów Niemiec fot. Bloomberg

Pomimo dwucyfrowych miliardowych wydatków na rozwiązanie kryzysu migracyjnego i integrację uchodźców, budżet 2016 roku zamknął się nadwyżką w wysokości 6,2 mld euro - czytamy w "SZ". Szef resortu finansów ma w tym roku do dyspozycji około 20 mld euro więcej niż planowano.

Równocześnie Schaeuble ostrzegł przed zbyt dużymi cięciami podatków. Przeszły rząd - powiedział - będzie musiał wydać więcej na bezpieczeństwo, migrację, pomoc dla krajów rozwijających się oraz współpracę z krajami Afryki.

W związku z zapowiedziami rządów w Londynie i Waszyngtonie, że obniżą podatki dla firm, Schaeuble oświadczył, że on także myśli o "zreformowaniu podatku od firm", aby zapewnić niemieckim przedsiębiorstwom konkurencyjność.

W wywiadzie dla "SZ" Schaeuble zwrócił uwagę na trudną sytuację niemieckich ciułaczy. Nadciągająca inflacja i utrzymujące się niskie odsetki pogłębią jeszcze ich problemy - powiedział. Jak przyznał, trudnym zadaniem będzie przekonanie obywateli, że wspólna waluta euro jest jednak dla Niemiec korzystna. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane