Schetyna: W poniedziałek premier spotka się z Huebner

PAP
opublikowano: 13-06-2009, 11:52

W poniedziałek premier Donald Tusk spotka się z Danutą Huebner i będzie rozmawiał z nią o jej przyszłości politycznej - zapowiedział w sobotę wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

"Wiem, że w poniedziałek premier Tusk rozmawia z panią komisarz Huebner i będą rozmawiać także o przyszłości" - mówił Schetyna w rozmowie z RMF FM i "Newsweekiem".

Pytany, czy Huebner zostanie komisarzem UE, Schetyna powiedział, że jest to otwarta sprawa. "Na razie (Huebner) osiągnęła wielki wynik w Warszawie i w wydatny sposób pomogła nam wygrać tutaj wybory do europarlamentu. Zobaczymy. Ta sprawa jest otwarta" - mówił wicepremier.

Według Schetyny to, kto zostanie polskim komisarzem, "zależy od tego, jaka komisja będzie w naszym zasięgu".

We wtorek premier Donald Tusk powiedział, że w nowej kadencji Komisji Europejskiej Polska jest zainteresowana teką komisarza ds. przemysłu. Nie chciał powiedzieć, kogo nasz kraj wyśle do Brukseli, ale - jak mówił - Danuta Huebner, Janusz Lewandowski, Jacek Saryusz-Wolski to "oczywiste kandydatury", jeśli chodzi o kompetencje.

Pięcioletnia kadencja obecnej KE, w której Huebner jest komisarzem ds. polityki regionalnej, teoretycznie mija jesienią, ale wiele wskazuje na to, że zostanie przedłużona do końca roku, gdyby okazało się, że Traktat z Lizbony jednak wejdzie życie od 1 stycznia, po udanym ponownym referendum w Irlandii.

Huebner została wybrana na eurodeputowaną w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gdyby objęła tekę w nowej kadencji Komisji Europejskiej, musiałaby zrezygnować z mandatu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane