Schiff: Bańka amerykańskiego długu może pęknąć

MD
opublikowano: 27-01-2009, 07:51

Rosnąca w wielkim tempie bańka amerykańskiego długu pęknie, prognozuje Peter Schiff, prezes Euro Capital Pacific, który stał się słynny po publikacji tuż przed rozpoczęciem kryzysu książki „Crash Proof: How to Profit From the Coming Economic Collapse”. 

Shiff uważa, że amerykańskie władze, z prezydentem Barackiem Obamą na czele, liczą na to iż zagraniczni inwestorzy poświęcą się i będą finansować rosnącą górę długu USA, dzięki któremu amerykańska gospodarka ma wyjść z kryzysu. Globalne spowolnienie gospodarcze zakończy tą grę, napisał Schiff w The Wall Street Journal.

Prezydent Obama wzywa Amerykanów do poświęcenia. Jego koncepcja poświęcenia, zwraca uwagę Schiff, to niskie podatki, więcej ratowanych przez państwo firm i czeki z pomocą finansową rozsyłane na masową skalę. W rzeczywistości, to zagraniczni inwestorzy, szczególnie Chińczycy, Japończycy i Saudyjczycy, zostali wezwani do poświęcenia na rzecz USA, polegajacego na sfinansowaniu bilionów amerykańskiego długu.

- Chodzi i biliony dolarów każdego roku w najbliższej przyszłości dodatkowo do bilionów dolarów, które te kraje już sfinansowały – napisał Schiff. – Aby gra się toczyła, nasi wierzyciele muszą zapomnieć o inwestowaniu w inne aktywa czy finansowaniu własnych inwestycji, aby pomóc swoim obywatelom – dodał.

Schiff zwraca uwagę, że jeśli inny niż USA kraj wpadłby w tak głęboki kryzys finansowy, zdecydowałby się na cięcie wydatków budżetowych i zmniejszenie wydatków socjalnych. Mógłby także zdecydować się na dewaluację waluty. USA jednak tego nie robią.

- Obama i większość ekonomistów wierzy że zagraniczni inwestorzy będą wciąż kupować amerykański dług. Dlaczego? Bo zawsze tak robili w przeszłości – pisze Schiff.

Jego zdaniem, opieranie polityki na takim założeniu jest niebezpieczne.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy