Schroders ocenił perspektywy dla różnych klas aktywów

ANALIZY.ONLINE
13-01-2010, 00:00

Wynikiem pracy dwóch komitetów w brytyjskiej firmie inwestycyjnej Schroders, Global Asset Allocation Committee oraz Cyclical Market Forum Committee jest wspólna przekrojowa wizja tego, jak może wyglądać 2010 rok na rynkach kapitałowych. W porównaniu ze swoją ostatnią prognozą, która była przygotowana na podstawie rzeczywistych danych z drugiego kwartału 2009 roku, w kolejnym kwartale Schroders zdecydował się na podniesienie oczekiwanego tempa wzrostu gospodarczego w 2010 roku z 2,2 proc. do 2,7 proc. Instytucja podtrzymała jednak prognozy dotyczące przebiegu globalnego ożywienia w gospodarce, które powinno mieć kształt przechylonej w górę litery "W". Tym samym Schroders po raz kolejny potwierdził, że jego zdaniem dynamika wzrostu gospodarczego zacznie spadać w drugiej połowie 2010 roku, głównie ze względu na cykliczny spadek zapasów, czy też wzrost podatków oraz wysokie ceny surowców. Ponowny wzrost dynamiki PKB pojawi się po tym, jak sektor przemysłowy znów zacznie zwiększać zatrudnienie w ślad za odczuwalnym wzrostem zyskowności. Schroders zakłada, że inflacja na świecie w 2010 roku może wzrosnąć do 3 proc. głównie ze względu na szybki wzrost cen surowców.

Na bazie wykorzystywanego przez Schroders modelu ilościowego zostały wskazane klasy aktywów, które powinny zachowywać się lepiej od innych. W przypadku regionalnych rynków akcji pod względem wyników najlepsze są akcje rynków wschodzących. Jednocześnie Schroders ma neutralne nastawienie do akcji amerykańskich, brytyjskich, europejskich czy regionu Pacyfiku.

Na rynku długu na uwagę inwestorów zasługują obligacje korporacyjne. Zdaniem Schroders, najlepsze perspektywy mają papiery korporacyjne High Yield, a następnie korporacyjne papiery z ratingiem inwestycyjnym. Brytyjczycy jako "neutralne" oceniają perspektywy dla długu rządowego, obligacji rynków wschodzących czy obligacji o charakterze indeksowym.

Schroders uważa, że godne uwagi inwestorów są surowce, które powinny ogólnie korzystać na ożywieniu gospodarczym na świecie. Na rynku metali szlachetnych dobrze wyglądają perspektywy dla rynku złota, szczególnie ze względu na spodziewany wzrost inflacji. Zagrożeniem dla pozytywnego scenariusza może być umocnienie dolara. Perspektywy dla rynku nieruchomości są przez specjalistów Schroders oceniane w sposób neutralny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANALIZY.ONLINE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Schroders ocenił perspektywy dla różnych klas aktywów