Schroeder będzie rozmawiał z Barroso o liberalizacji usług

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2005, 20:51

Zmiany w dyrektywie o liberalizacji rynku usług w Unii Europejskiej będą tematem spotkania kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso we wtorek w Brukseli.

Zmiany w dyrektywie o liberalizacji rynku usług w Unii Europejskiej będą tematem spotkania kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso we wtorek w Brukseli.

    Oficjalnie tematem spotkania obu polityków jest strategia lizbońska, reforma paktu stabilności i wzrostu oraz plan budżetowy UE na lata 2007-13.

    W Brukseli oczekuje się, że tematem numer jeden będzie jednak tzw. dyrektywa Bolkesteina, dotycząca liberalizacji usług w UE, co potwierdziła PAP w poniedziałek rzeczniczka KE Francoise Le Bail. 

Schroeder, podobnie jak wcześniej politycy francuscy, krytykuje dyrektywę, uznając, że jest ona zagrożeniem dla niemieckiego rynku pracy i daje większe szanse na sprzedaż swych usług firmom z tych krajów UE, gdzie niższy jest poziom ochrony socjalnej i słabsza obrona praw konsumenta.

    Oczekuje się, że kanclerz w rozmowie z Barroso będzie się starał namówić go do zmian w dyrektywie, tak by zapewnić ochronę niemieckiego rynku pracy przed "dumpingiem płacowym" ze strony taniej siły roboczej z Europy Wschodniej.

    "Przewodniczący Barroso dokona liberalizacji usług" - stanowczo powiedziała PAP w poniedziałek Le Bail. Przypomniała, że on sam nie raz o tym zapewniał, bo liberalizację usług traktuje jako jedną z głównych metod realizacji najważniejszego priorytetu, jaki sobie postawił: wzrostu gospodarczego UE i tworzenia nowych miejscpracy (w ramach nowej strategii lizbońskiej).

    Przyznała jednak, że są problemy do rozwiązania. Wynikają one choćby z tego, że towarzyszące sektorowi usług normy (np. prawa socjalne pracowników) nie zostały w UE zharmonizowane, w przeciwieństwie do norm regulujących dobra, których harmonizacja była warunkiem otwarcia granic wewnątrz Unii.

    Z pewnością podczas rozmowy Schroedera z Barroso pojawi się też kontrowersyjna kwestia delokalizacji (przenoszenia produkcji) w obrębie krajów UE, która ostatnio stała się znowu głośna po wypowiedzi komisarz Danuty Huebner dla francuskiej prasy.  W ubiegły czwartek temat ten zdominował spotkanie Barroso z premierem Francji Jean-Pierre'em Raffarinem. Dla Niemców sprawa jest równie wrażliwa, jak dla Francuzów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane