Schroeder broni Putina i odpiera ataki ws. kredytu dla Gazpromu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-04-2006, 20:40

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder udzielił na łamach dziennika "Handelsblatt" demonstracyjnego poparcia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder udzielił na łamach dziennika "Handelsblatt" demonstracyjnego poparcia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

    W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania gazety były szef niemieckiego rządu bronił też projektu niemiecko-rosyjskiego Gazociągu Północnego i odpierał zarzuty dotyczące udzielania Gazpromowi poręczenia kredytowego.

"Należę do tych osób, które nadal uważają, że rosyjski prezydent jest gwarantem demokratycznego rozwoju kraju" - powiedział Schroeder. Zdaniem b. kanclerza wdrażane przez Putina reformy gospodarcze oraz jego rola w polityce międzynarodowej są nadal niedoceniane. Schroeder opowiedział się za strategicznym partnerstwem Niemiec z Rosją.

Schroeder podkreślił, że Rosja jest od 40 lat "nadzwyczaj solidnym" dostawcą energii. Zależność Niemiec od rosyjskich dostaw jest faktem, lecz jest to zależność dwustronna, ponieważ rosyjski budżet uzależniony jest od wpływów za gaz i ropę naftową - wyjaśnił b. kanclerz. Gazociąg Północny jest gwarancją, że "nie obudzimy się w sytuacji bez wyjścia" - powiedział. Import z Rosji pokrywa ponad jedną trzecią całego niemieckiego zapotrzebowania na gaz.

Schroeder otrzymał w miniony czwartek nominację na szefa rady nadzorczej spółki NEGPC, która rozpoczęła w grudniu budowę gazociągu. Rosyjski Gazprom jest większościowym (51 proc.) udziałowcem tej spółki, niemieckie firmy BASF i E.ON mają po 24,5 proc. akcji.

Niemieckie ministerstwo gospodarki potwierdziło w sobotę, że niemiecki rząd udzielił Gazpromowi jeszcze w czasie kadencji Schroedera poręczenia na kredyt w wysokości jednego miliarda euro.

Były kanclerz twierdzi, że nic nie wiedział o poręczeniu. Jego zdaniem Gazprom nie jest zainteresowany kredytem.

    "Zasadnicza decyzja" w sprawie poręczenia kredytu zapadła 24 października na posiedzeniu międzyresortowej komisji rządowej - powiedział rzecznik ministerstwa gospodarki. Schroeder przekazał stanowisko szefa rządu swojej następczyni Angeli Merkel 22 listopada 2005.

    Środki finansowe z niemieckich banków mają być przeznaczone na sfinansowanie budowy odcinka łączącego złoża gazu na Syberii z Petersburgiem. W przypadku niewypłacalności rosyjskiego koncernu, niemiecki rząd musiałby pokryć straty do kwoty 900 milionów euro - podał "Sueddeutsche Zeitung".

    Po ujawnieniu przez media afery z poręczeniem kredytu Schroeder znalazł się pod ostrzałem krytyki. Jeśli były kanclerz ma jeszcze odrobinę szacunku dla samego siebie, powinien zrezygnować ze stanowiska w spółce - powiedział przewodniczący Zielonych Reinhard Buetikofer.

"Ta afera woła o pomstę do nieba" - powiedział szef opozycyjnej FDP Guido Westerwelle. Polityk FDP zasugerował powołanie parlamentarnej komisji śledczej w celu wyjaśnienia okoliczności udzielenia poręczenia. Premier Dolnej Saksonii Christian Wulff (CDU) zarzucił Schroederowi "brak stylu i dobrego smaku". Natomiast partyjny towarzysz ex-kanclerza, były minister gospodarki Wolfgang Clement (SPD) określił decyzję o poręczeniu jako "najrozsądniejsze z możliwych rozwiązań".

Jacek Lepiarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Schroeder broni Putina i odpiera ataki ws. kredytu dla Gazpromu