Czytasz dzięki

Schroeder: gazociąg z Rosji zapewni Niemcom bezpieczeństwo energetyczne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-09-2005, 10:48

Zdaniem kanclerza Gerharda Schroedera, rurociąg, którym gaz będzie przesyłany bezpośrednio z Rosji do Niemiec, zapewni Niemcom bezpieczeństwo energetyczne. Projekt ten kanclerz uważa za "bezprecedensowy sukces" swojego rządu.

Zdaniem kanclerza Gerharda Schroedera, rurociąg, którym gaz będzie przesyłany bezpośrednio z Rosji do Niemiec, zapewni Niemcom bezpieczeństwo energetyczne. Projekt ten kanclerz uważa za "bezprecedensowy sukces" swojego rządu.

    Umowa o budowie niemiecko rosyjskiego gazociągu przez Bałtyk, której podpisanie w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina zapowiedziano na czwartek, jest posunięciem "wytyczającym kierunek" na przyszłość - powiedział w środę w Bundestagu kanclerz Gerhard Schroeder.

    Umowa zapewni Niemcom energetyczną niezależność - podkreślił kanclerz. Uznał niemiecko-rosyjski projekt za "jeden z decydujących kroków" w tym kierunku, "co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji".

    Rosyjski koncern Gazprom oraz niemieckie firmy Eon i firma-córka koncernu BASF - Wintershall - podpiszą w czwartek w Berlinie dokument o budowie gazociągu z Wyborga w Rosji do Greifswaldu w Niemczech.

    Kanclerz określił projekt budowy gazociągu jako "bezprecedensowy sukces" polityki swego rządu wobec Rosji. Polityka rządu opiera się na "wnioskach z historycznej odpowiedzialności" oraz na dążeniu do zapewnienia niezależności energetycznej kraju. "To jest sedno tego, co osiągniemy jutro" - podkreślił i dodał, że sukcesy w polityce wobec Rosji są dowodem na to, iż jego rząd w polityce zagranicznej i handlowej dobrze dba o niemieckie interesy.

         Jacek Lepiarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane