Schulstad inwestuje w nową produkcję

Piotr Wielicki
opublikowano: 22-03-2002, 00:00

Schulstad, poznański producent pieczywa, zamierza do jesieni uruchomić dwie nowe linie do produkcji bułek i chleba mieszanego. Dzięki nim spółka zwiększy w 2002 r. sprzedaż o 12 mln zł. W maju firma zakończy montaż linii przeniesionych z zakładu w Warszawie.

Schulstad, wchodząca w skład duńskiej grupy poznańska spółka produkująca pieczywo pakowane, kończy modernizację dzierżawionej od Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej Fawor hali produkcyjnej. Do jesieni zostaną tam zamontowane dwie nowe linie technologiczne i ruszy produkcja bułek oraz chleba mieszanego, nowego asortymentu firmy.

Na adaptację hali oraz zakup nowych linii firma wyda około 15 mln zł. Igor Grzeszczuk, dyrektor sprzedaży firmy, szacuje, iż dzięki tym nowościom sprzedaż zwiększy się w tym roku o 20 proc., czyli o około 12 mln zł. Rok 2001 firma zamknęła sprzedażą na poziomie 65 mln zł. W 2002 r. ma ona wynieść 77 mln zł.

Schulstad montuje w Poznaniu przeniesioną z Warszawy linię technologiczną, która będzie służyć do sterylizacji pieczywa. Natomiast w maju w poznańskiej fabryce ruszy, również przeniesiona ze stolicy, produkcja hamburgerów i hot-dogów.

— Przeniesienie produkcji do Poznania wiąże się ze zmianami własnościowymi w Schulstad. Duński koncern, który pod koniec 2000 r. przejął od Fawora pozostałe 30 proc. udziałów w spółce Pol-Schulstad (poprzednia nazwa spółki), stając się 100-proc. udziałowcem firmy, postanowił skoncentrować produkcję w Poznaniu. Spowoduje to wkrótce zamknięcie piekarni byłej Schulstad SPC w Warszawie i przeniesienie produkcji fast-foodów do stolicy Wielkopolski — wyjaśnia Marek Graja, prezes Schulstadu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane