Sciencepharma pomiesza szyki Francuzom

  • Alina Treptow
opublikowano: 29-02-2016, 22:00

Spółka jako pierwsza zarejestrowała lek biopodobny do przeciwzakrzepowego clexane, generującego rynek wart 6 mld zł.

Choć o spółce Sciencepharma było do tej pory cicho, wczorajsza informacja poruszyła rynek farmaceutyczny — na początek krajowy. Spółka, która do tej pory wspomagała polskie firmy farmaceutyczne w procesach rejestracyjnych, ma na koncie kolejną rejestrację, ale własną. 19 lutego Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) dopuścił do obrotu w Polsce neoparin. Jest to lek przeciwzakrzepowy, biopodobny do clexane francuskiej firmy Sanofi.

Koniec monopolu

W ten sposób polska firma złamała 26-letni monopol koncernu na terenie Unii Europejskiej — informuje spółka w komunikacie. Wczoraj polskie biuro Sanofi poinformowało, że nie będzie komentowało rejestracji biopodobnego leku. Krzysztof Polkowski, prezes Sciencepharmy, informuje, że spółka do tej pory nie chwaliła się postępami, ponieważ nie chciała dzielić skóry na niedźwiedziu. Prace badawcze nad lekiem biopodobnym trwały od ponad ośmiu lat, a projekt nie miałby szczęśliwego finału, gdy nie 11,5 mln zł dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

— Chcemy rozpocząć produkcję leku w ciągu 3-6 miesięcy. Ze względu na wymagający proces zdecydowaliśmy się na outsourcing produkcji do naszego dalekowschodniego partnera. Gdybyśmy chcieli sami produkować, musielibyśmy zainwestować w fabrykę nawet kilkaset milionów złotych. Budowa opóźniłaby też znacząco moment wejścia produktu na rynek — wyjaśnia Krzysztof Polkowski. Spółka nie będzie też sama dystrybuowała neoparinu, bo jak wyjaśnia prezes, nie ma takich kompetencji.

— W Polsce prowadzimy już rozmowy z firmami — krajowymi i międzynarodowymi, które są zainteresowane dystrybucją farmaceutyku. Za granicą zaczynamy się za nimi rozglądać — podaje Krzysztof Polkowski. Sciencepharma rozpoczęła też proces rejestracyjny w UE. Na celowniku są m.in. Francja, Niemcy czy Wielka Brytania. Spółka nie zdecydowała się od razu na centralną rejestrację ze względu na znacząco wyższe koszty.

— Liczymy, że w Europie uda się nam zakończyć procesy rejestracyjne w 2017 r. — mówi Krzysztof Polkowski.

Biopodobni pionierzy

Sciencepharma zrobiła coś, co nie udało się żadnej polskiej firmie — nie tylko zarejestrowała lek biopodobny, ale też zrobiła to jako pierwsza firma w Europie.

A miała niemałą konkurencję zarówno w postaci polskich firm, jak i międzynarodowych koncernów,np. izraelskiej Tevy. Co więcej, zrobiła to tak cicho, że nadal większość przedstawicieli branży farmaceutycznej nie kojarzy warszawskiej spółki. Ta cisza jest zaskakująca, szczególnie biorąc pod uwagę skalę sukcesu.

Clexane jest jednym z najbardziej dochodowych leków w branży farmaceutycznej — tylko w Polsce roczna sprzedaż wynosi około 320 mln zł (publiczny płatnik wydaje 260 mln zł), w skali UE jest to ponad 6 mld zł.

O leku zrobiło się jeszcze głośniej po tym, jak zaczął masowo wyjeżdżać za granicę, przez co polscy pacjenci mieli problem z jego zakupem. Sciencepharma twierdzi, że receptą na te problemy będzie neoparin będzie. Zaoszczędzi również publiczny płatnik. Ministerstwo Zdrowia wyliczyło, że wprowadzenie na rynek preparatu polskiej firmy wygeneruje rocznie około 100 mln zł oszczędności w budżecie państwa. Eksperci dopingują, choć podkreślają, że droga nie jest usłana różami.

— To, że udało się to polskiej firmie, to bardzo dobra wiadomość. Wejście na rynki europejski czy amerykański może nie być takie proste. Znalezienie odpowiedniego partnera, zbudowanie sieci dystrybucji oraz przekonanie lekarzy do nowego leku może okazać się dużo trudniejsze, niż firma przewiduje — uważa Michał Pilkiewicz, dyrektor ds. relacji ze środkowoeuropejskimi partnerami w firmie badawczej IMS Health. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane