Scope: Niemcy będą hamulcowym europejskiej gospodarki do 2030 roku

opublikowano: 06-02-2023, 15:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Agencja ratingowa Scope twierdzi w raporcie, że z powodu malejącej siły roboczej i słabnących inwestycji Niemcy będą hamować wzrost europejskiej gospodarki co najmniej do 2030 roku, informuje Reuters.

Autorzy raportu, do którego dotarła agencja, oczekują potencjalnego wzrostu gospodarki Niemiec wynoszącego 1,0 proc. w średnim terminie wobec 1,5 proc. wzrostu całej gospodarki strefy euro. Na koniec 2024 roku gospodarka Niemiec ma być tylko o 1,2 proc. większa niż była na koniec przedpandemicznego 2019 roku. W przypadku całej strefy euro będzie to 5,7 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ekonomiści Scope wskazują na wyzwania natury strukturalnej, z którymi będzie zmagać się gospodarka Niemiec. To m.in. malejąca w tempie 0,8 proc. rocznie w latach 2023-2030 liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym. Wskazują również na spodziewane trwałe niedoinwestowanie oraz powolną realizację projektów.

Scope, którego siedziba znajduje się w Berlinie, prognozuje, że w 2023 roku PKB Niemiec spadnie o 0,2 proc. Rząd Niemiec prognozuje jego 0,2 proc. wzrost.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane