SDP i KIG przeciw zniesieniu kosztów uzyskania przychodów dla twórców

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-05-2006, 16:21

Zapowiadana przez Ministerstwo Finansów likwidacja 20-proc. i 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców znacznie podwyższy podatki i utrudni rozwój kultury - ostrzegają uczestnicy wtorkowej debaty zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP), Centrum Monitoringu Wolności Prasy (CMWP) i Krajową Izbę Gospodarczą (KIG).

Zapowiadana przez Ministerstwo Finansów likwidacja 20-proc. i 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców znacznie podwyższy podatki i utrudni rozwój kultury - ostrzegają uczestnicy wtorkowej debaty zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP), Centrum Monitoringu Wolności Prasy (CMWP) i Krajową Izbę Gospodarczą (KIG).

Organizacje te protestują przeciw likwidacji odliczenia zryczałtowanych 20 proc. i 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Z możliwości tej korzystają m.in. twórcy i artyści, naukowcy i dziennikarze, którzy dzięki odliczeniu kosztów od podstawy opodatkowania płacą niższy podatek. Rekompensuje to koszty tworzenia danego działa, często trudne do policzenia.

Likwidację kosztów uzyskania przychodów dla twórców zapowiedziała w pakiecie zmian podatkowych wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. Jej zdaniem, jest to "jedna z patologii" systemu podatkowego. Według wyliczeń MF, budżet państwa w 2007 r. zyska na tym 726 mln zł.

Przeciwny likwidacji ulgi jest jednak minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski - poinformowała podczas środowej debaty Ewa Ziemiszewska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Minister postuluje, żeby koszty uzyskania pozostały na dotychczasowym poziomie ze względu na dobro kultury polskiej" - powiedziała Ziemiszewska.

Zbigniew Chlebowski (PO) dodał, że propozycji MF przeciwna jest sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Według niego, również wewnątrz koalicji nie ma jednomyślności na ten temat. Chlebowski skrytykował, że "tak naprawdę reforma podatkowa polega na podnoszeniu podatków". Dodał, że "znamienna" jest nieobecność przedstawicieli resortu finansów, którzy nie przybyli na debatę mimo zaproszenia.

Maciej Pacuła z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że likwidacja kosztów uzyskania przychodów będzie miała bardzo złe skutki dla polskiej kultury, zaś oszczędności dla budżetu państwa będą niewielkie. Przypomniał, że to rozwiązanie bardzo dobrze funkcjonuje od 1928 r. Odliczenie ma zrekompensować brak bezpośredniego przełożenia nakładów na rezultaty twórczości.

Według prezesa KIG Andrzeja Arendarskiego, proponowana przez MF zmiana uderzy nie tylko w twórców i artystów, ale także w inżynierów, wynalazców, trenerów i wysokiej klasy doradców. Dodał, że dzięki 50-proc. uldze zaoszczędzone pieniądze mogą oni przeznaczyć na zakup nowoczesnych technologii, co ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Ekspert Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, Jan Stefanowicz, obawia się natomiast, że nawet jeśli zostaną zachowane dotychczasowe rozwiązania, resort finansów będzie chciał zmniejszyć grupę osób uprawnioną do odliczeń. Uczestnicy debaty są przeciwni takim rozwiązaniom.

Stefanowicz dodał, że w Polsce nie tworzy się praktyki orzeczniczej odnośnie odliczenia kosztów uzyskania przychodów. Tymczasem - według niego - koszty poniesione przez twórców i wynalazców sięgają niejednokrotnie nawet 90 proc. wartości dzieła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane