SEB chce osiągnąć 5% udziału w polskim rynku bankowym do 2010 r.

Internet Securities
08-09-2005, 14:24

Szwedzka grupa bankowa Skandinaviska Enskilda Banken AB (SEB), która w najbliższy poniedziałek ogłosi wezwanie na kupno akcji Banku Ochrony Środowiska (BOŚ), chce do 2010 roku osiągnąć 5% udziału w rynku depozytów i kredytów w Polsce poprzez akwizycje lub rozwój organiczny, poinformowali w czwartek przedstawiciele SEB.

Szwedzka grupa bankowa Skandinaviska Enskilda Banken AB (SEB), która w najbliższy poniedziałek ogłosi wezwanie na kupno akcji Banku Ochrony Środowiska (BOŚ), chce do 2010 roku osiągnąć 5% udziału w rynku depozytów i kredytów w Polsce poprzez akwizycje lub rozwój organiczny, poinformowali w czwartek przedstawiciele SEB.

„Naszym celem jest osiągnięcie 5% udziału w rynku poprzez akwizycje albo organicznie [...] gdzieś w okolicach 2010 roku. Obecnie BOŚ ma około 2%. Mówiąc o 5% udziału w rynku, mówię o portfelu depozytowym i kredytowym” – powiedział na konferencji prasowej Mats Kjaer, wiceprezes SEB ds. Bankowości w Europie Wschodniej.

„Chcemy rozwijać nowoczesny bank uniwersalny w Polsce, obsługiwać klientów indywidualnych, małe i średnie przedsiębiorstwa, duże firmy oraz władze komunalne. Bardzo ważne jest też dla nas być częścią programu inwestycji infrastrukturalnych zarówno w zakresie poprawy stanu ochrony środowiska, jak i w innych projektach infrastrukturalnych” – dodał.

Powiedział również, że jeśli ma nastąpić rozwój BOŚ w Polsce, to bank musi mieć bazę kapitałową na przyszłość.

„Potrzeba dokapitalizowania może pojawić się ewentualnie już w ciągu obecnej jesieni, ale to byłoby dokapitalizowanie przez SEB” – powiedział Kjaer, nie podając szczegółów.

SEB, który ma obecnie 47,31% BOŚ, zapowiedział w czwartek, że ogłosi wezwanie do kupna wszystkich pozostałych nie należących do niego 52,69% akcji BOŚ po 73 zł/szt., ale zobowiązał się do pozostawienia go na warszawskiej giełdzie.

„Doszliśmy do porozumienia z NBP, [...] które dotyczy utrzymania długoterminowo do 25% kapitału w wolnym obrocie na giełdzie” – powiedział Lars Gustafsson, starszy doradca SEB.

„Jeśli zdobędziemy 100% BOŚ w wyniku wezwania, to podejmiemy działania, aby na rynku pojawiły się nowe akcje lub obligacje zamienne na akcje lub inny instrument” – dodał.

W takim przypadku – gdy SEB będzie miał wszystkie lub niemal wszystkie akcje po wezwaniu – NBP dał szwedzkiej grupie dwa lata na podjęcie decyzji, co zrobić.

W środę na giełdzie cena akcji BOŚ wynosiła na zamknięciu 72,5 zł.

Kjaer nie chciał mówić o potencjalnych akwizycjach. Powiedział tylko, że jeśli wyniki wezwania będą pozytywne, to SEB będzie chciał zintegrować BOŚ w ramach grupy SEB.

„Dopiero po wykonaniu tych działań możemy zacząć myśleć o następnych akwizycjach, ale w tej chwili nie ma żadnych jasnych planów” – dodał.

Kjaer nie powiedział też wprost, czy SEB będzie chciał zmienić nazwę i logo BOŚ.

„Jeśli chodzi o nazwę, to trudno powiedzieć, bo zawsze trzeba utrzymywać nazwę lokalną, dobrze identyfikującą się, a SEB z punktu widzenia polskiego jest nazwą międzynarodową” – powiedział Kjaer.

„W innych krajach rozwiązaliśmy ten problem poprzez łączenie dwóch nazw: SEB i nazwy lokalnego banku, ale na tym etapie mogę odpowiedzieć na pytanie, jak rozstrzygniemy kwestię nazwy. Ale z mojej wypowiedzi widać, że jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie” – dodał.

Kjaer zapowiedział też, że SEB chce również rozwijać działalność leasingową w Polsce.

„Działalność leasingową chcemy zacząć od początku, od nowa i będzie to spółka w 100% zależna od SEB i będzie korzystała z kanałów BOŚ przy dystrybucji produktów. W zależności od wyników wezwania, będziemy chcieli integrować działalność w Polsce, ale to kwestia przyszłości” – powiedział.

„Będziemy leasingować samochody, ciężarówki, maszyny i urządzenia, ale nie wydaje mi się, że będziemy włączać do leasingu budynki biurowe” – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / SEB chce osiągnąć 5% udziału w polskim rynku bankowym do 2010 r.