Czytasz dzięki

SEB chce osiągnąć 5% udziału w polskim rynku bankowym do 2010 r.

Internet Securities
opublikowano: 08-09-2005, 14:24

Szwedzka grupa bankowa Skandinaviska Enskilda Banken AB (SEB), która w najbliższy poniedziałek ogłosi wezwanie na kupno akcji Banku Ochrony Środowiska (BOŚ), chce do 2010 roku osiągnąć 5% udziału w rynku depozytów i kredytów w Polsce poprzez akwizycje lub rozwój organiczny, poinformowali w czwartek przedstawiciele SEB.

Szwedzka grupa bankowa Skandinaviska Enskilda Banken AB (SEB), która w najbliższy poniedziałek ogłosi wezwanie na kupno akcji Banku Ochrony Środowiska (BOŚ), chce do 2010 roku osiągnąć 5% udziału w rynku depozytów i kredytów w Polsce poprzez akwizycje lub rozwój organiczny, poinformowali w czwartek przedstawiciele SEB.

„Naszym celem jest osiągnięcie 5% udziału w rynku poprzez akwizycje albo organicznie [...] gdzieś w okolicach 2010 roku. Obecnie BOŚ ma około 2%. Mówiąc o 5% udziału w rynku, mówię o portfelu depozytowym i kredytowym” – powiedział na konferencji prasowej Mats Kjaer, wiceprezes SEB ds. Bankowości w Europie Wschodniej.

„Chcemy rozwijać nowoczesny bank uniwersalny w Polsce, obsługiwać klientów indywidualnych, małe i średnie przedsiębiorstwa, duże firmy oraz władze komunalne. Bardzo ważne jest też dla nas być częścią programu inwestycji infrastrukturalnych zarówno w zakresie poprawy stanu ochrony środowiska, jak i w innych projektach infrastrukturalnych” – dodał.

Powiedział również, że jeśli ma nastąpić rozwój BOŚ w Polsce, to bank musi mieć bazę kapitałową na przyszłość.

„Potrzeba dokapitalizowania może pojawić się ewentualnie już w ciągu obecnej jesieni, ale to byłoby dokapitalizowanie przez SEB” – powiedział Kjaer, nie podając szczegółów.

SEB, który ma obecnie 47,31% BOŚ, zapowiedział w czwartek, że ogłosi wezwanie do kupna wszystkich pozostałych nie należących do niego 52,69% akcji BOŚ po 73 zł/szt., ale zobowiązał się do pozostawienia go na warszawskiej giełdzie.

„Doszliśmy do porozumienia z NBP, [...] które dotyczy utrzymania długoterminowo do 25% kapitału w wolnym obrocie na giełdzie” – powiedział Lars Gustafsson, starszy doradca SEB.

„Jeśli zdobędziemy 100% BOŚ w wyniku wezwania, to podejmiemy działania, aby na rynku pojawiły się nowe akcje lub obligacje zamienne na akcje lub inny instrument” – dodał.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W takim przypadku – gdy SEB będzie miał wszystkie lub niemal wszystkie akcje po wezwaniu – NBP dał szwedzkiej grupie dwa lata na podjęcie decyzji, co zrobić.

W środę na giełdzie cena akcji BOŚ wynosiła na zamknięciu 72,5 zł.

Kjaer nie chciał mówić o potencjalnych akwizycjach. Powiedział tylko, że jeśli wyniki wezwania będą pozytywne, to SEB będzie chciał zintegrować BOŚ w ramach grupy SEB.

„Dopiero po wykonaniu tych działań możemy zacząć myśleć o następnych akwizycjach, ale w tej chwili nie ma żadnych jasnych planów” – dodał.

Kjaer nie powiedział też wprost, czy SEB będzie chciał zmienić nazwę i logo BOŚ.

„Jeśli chodzi o nazwę, to trudno powiedzieć, bo zawsze trzeba utrzymywać nazwę lokalną, dobrze identyfikującą się, a SEB z punktu widzenia polskiego jest nazwą międzynarodową” – powiedział Kjaer.

„W innych krajach rozwiązaliśmy ten problem poprzez łączenie dwóch nazw: SEB i nazwy lokalnego banku, ale na tym etapie mogę odpowiedzieć na pytanie, jak rozstrzygniemy kwestię nazwy. Ale z mojej wypowiedzi widać, że jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie” – dodał.

Kjaer zapowiedział też, że SEB chce również rozwijać działalność leasingową w Polsce.

„Działalność leasingową chcemy zacząć od początku, od nowa i będzie to spółka w 100% zależna od SEB i będzie korzystała z kanałów BOŚ przy dystrybucji produktów. W zależności od wyników wezwania, będziemy chcieli integrować działalność w Polsce, ale to kwestia przyszłości” – powiedział.

„Będziemy leasingować samochody, ciężarówki, maszyny i urządzenia, ale nie wydaje mi się, że będziemy włączać do leasingu budynki biurowe” – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane