SEC oskarżył Delphi i b. członków zarządu o „kreatywną księgowość”

(Marek Druś)
opublikowano: 30-10-2006, 19:57

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wystąpiła w poniedziałek z oskarżeniem cywilnym przeciwko koncernowi Delphi oraz byłym członkom jego władz, m.in. prezesowi i dyrektorowi finansowemu. Oskarżyła ich o manipulacje księgowe, mające na celu ukryć trudną sytuację finansową spółki.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wystąpiła w poniedziałek z oskarżeniem cywilnym przeciwko koncernowi Delphi oraz byłym członkom jego władz, m.in. prezesowi i dyrektorowi finansowemu. Oskarżyła ich o manipulacje księgowe, mające na celu ukryć trudną sytuację finansową spółki.

SEC wystąpił z pozwem do sądu w Detroit. Z jego ustaleń wynikało, że proceder „kreatywnej księgowości” trwał w Delphi od 2000 do 2004 roku. Prezes i szef rady dyrektorów spółki, J.T. Battenberg III, odrzucił oskarżenie jako bezzasadne. Dyrektor finansowy i pięciu innych członków władz zdecydowało się jednak iść na ugodę i zapłacić łącznie 1,4 mln USD odszkodowania. Delphi, które jest obecnie pod kuratelą sądową w związku z niewypłacalnością, także zdecydowało się iść na układ z SEC. Spółka nie została ukarane grzywną, co zawdzięcza przykładnej współpracy z regulatorem w czasie dochodzenia.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / SEC oskarżył Delphi i b. członków zarządu o „kreatywną księgowość”