SEC przedstawił zmiany w regulacjach dot. audytu

Marek Druś
opublikowano: 19-11-2002, 14:44

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przedstawiła we wtorek swoje propozycje zmian w regulacjach dotyczących świadczenia usług audytu spółek.

Zaproponowane zmiany zostały przedstawione do publicznej dyskusji. Przeznaczono na nie 30 dni. Po tym terminie i ewentualnym wprowadzeniu poprawek, nowe regulacje wejdą w życie.

Jedną z kluczowych zmian, które wprowadzają nowe przepisy, jest zakaz świadczenia spółce przez audytora szeregu innych usług, m.in. o charakterze konsultingowym, księgowych, projektowania systemów prawnych, finansowych oraz HR. Wprowadzona została również instytucja rady, której zadaniem będzie nadzorowanie spółek świadczących usługi audytu. Jej pierwszym przewodniczącym został były dyrektor FBI William Webster, jednak dość szybko ustąpił w związku z kontrowersjami wokół sposobu jego powołania przez SEC.

Kongres zażądał od SEC wprowadzenia zmian w regulacjach dotyczących zasad prowadzenia audytu w połowie ubiegłego roku. Powodem było ujawnienie przy okazji skandalu związanego z bankructwem koncernu Enron niechlubnej roli jaką miał w nim Arthur Andersen, swego czasu piąta na świecie spółka świadcząca usługi audytu.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / SEC przedstawił zmiany w regulacjach dot. audytu