Sędziowie dostaną mocne wsparcie

Albert Stawiszyński
02-12-2004, 00:00

Więcej etatów i zmiany w prawie mające poprawić pracę sądów zapowiada resort sprawiedliwości.

„PB”: Sytuacja w sądownictwie się poprawiła. Wreszcie dobre wiadomości...

Andrzej Kalwas, minister sprawiedliwości: Rzeczywiście, poprawa jest widoczna, zarówno w sprawach cywilnych, gospodarczych, jak i karnych czy wieczysto-księgowych. Wolniej zaległości nadrabiają sądy pracy, ale to wynika z ich specyfiki. Nad tym trzeba będzie pracować.

Powodów poprawy jest wiele. Po pierwsze, poprawiły się warunki lokalowe sądów i wyposażenie. Po drugie, doszło do zmian w prawie. Ich zasadniczym celem było uproszczenie procedur. Przykładowo, wprowadzono możliwość wydawania orzeczeń pod nieobecność stron oraz szerszą możliwość wydawania wyroków zaocznych.

Czy to nie zagraża prawom stron?

Takie niebezpieczeństwo istnieje, gdy przed sądem dana osoba nie jest reprezentowana przez pełnomocnika, bo jej na niego nie stać. Zamierzamy temu przeciwdziałać. Opracowywany jest projekt ustawy o pomocy prawnej dla najuboższych obywateli. Założenia przewidują uregulowanie zasad i trybu przyznawania pomocy prawnej z urzędu, zwalniania od kosztów sądowych czy wynagrodzenia notariuszy. Do końca stycznia 2005 r. zakończymy pracę nad projektem.

A jakie są inne przyczyny poprawy?

W przypadku np. postępowania wieczysto-księgowego na poprawę wpłynęło wdrażanie elektronicznych ksiąg wieczystych. Ten proces trwa. Przyjęliśmy również rozwiązania, które dają prezesom sądów możliwość ustalenia dwuzmianowego systemu pracy. Odnawiane są siedziby sądów, tworzony jest duży Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Niemniej, przedsiębiorcy raczej wolą sądy omijać z daleka...

To zrozumiałe. Nie tylko polscy przedsiębiorcy nie chcą chodzić do sądu. To tendencja światowa. Tak jest w państwach UE czy USA. Przedsiębiorcy korzystają z alternatywnych metod rozwiązywania sporów, jak arbitraż czy mediacja.

To może resort sprawiedliwości powinien propagować takie metody?

Ależ my to robimy. Przy Ministerstwie Sprawiedliwości działa Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, która przygotowała projekt zmiany kodeksu postępowania cywilnego dotyczący sądownictwa polubownego. Głównym celem jest wzmocnienie tych sądów oraz rozszerzenie zakresu spraw im podlegających. Zamierzamy wprowadzić instytucję mediacji do postępowania sądowego. Powinno to zmniejszyć wpływ spraw cywilnych w sądach powszechnych i pozwolić na szybsze i sprawniejsze ich rozpoznanie. W Sejmie jest projekt zmian w ustawie Prawo ustrojów sądów powszechnych, który m.in. zwiększa uprawnienia referendarzy sądowych, co też powinno mieć wpływ na przyśpieszenie postępowania.

Czy wzrośnie liczba sędziów?

Jest ona w zasadzie wystarczająca. Także wynagrodzenia nie są najgorsze. Zamierzamy zdecydowanie zwiększyć liczbę pracowników administracji prawie o 2 tys. Wśród nich są m.in. asystenci, referendarze. Na jednego sędziego powinno przypadać trzech pracowników. To nadal mało, w Niemczech na sędziego przypada blisko 10 pracowników. W 2005 r. planujemy uruchomienie 70 dodatkowych etatów sędziowskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Sędziowie dostaną mocne wsparcie