Sejm: Dziś głosowanie nad podatkami

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 27-10-2006, 09:31

Dziś po południu Sejm będzie głosować nad zmianami w przyszłorocznych podatkach.

Dziś po południu Sejm będzie głosować nad zmianami w przyszłorocznych podatkach. Rząd przekonuje, że przygotowane przez niego propozycje są korzystne dla podatników. Opozycja twierdzi zaś, że te zmiany oznaczają faktyczne zwiększenie obciążeń podatkowych.

Szefowa komisji finansów publicznych Aleksandra Natalli-Świat z PiS mówi, że podatnicy zyskają na tym, co proponuje rząd. Wymienia odmrożenie progów podatkowych, zwiększenie kwoty wolnej, wprowadzenie ulgi prorodzinnej - 120 złotych na każde dziecko - a także zmiany w opodatkowaniu sprzedaży mieszkań i w opodatkowaniu Polaków pracujących za granicą.

Zbigniew Chlebowski z PO twiedzi natomiast, że mimo podwyższenia progów podatkowych i kwoty wolnej, obciążenia podatkowe nie będą mniejsze. Poseł zwraca uwagę, że rząd planuje podwyższenie składki zdrowotnej, akcyzy na paliwo i gaz, oraz na olej do ogrzewania mieszkań.

SLD złożył poprawkę o zwolnieniu z podatku osób najuboższych. Chce także by osoby żyjące otrzymujące płacę mininalną, płaciły 12 procent podatku , a ci, którzy zarabiają średnią krajową - 16 procent zamiast 19. Wnioski te nie mają jednak żadnych szans na przyjęcie. W przyszłym roku nadal będziemy płacić podatki według trzech stawek 19, 30 i 40 procent. Rząd proponuje, by od 2009 roku obowiązywały dwie stawki - 18 i 32 procent.

Zmiany w przyszłorocznych podatkach muszą zostać uchwalone i ogłoszone w Dzienniku Ustaw do 30 listopada.

DA, IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sejm: Dziś głosowanie nad podatkami