Sejm kobiet

Teat
05-01-2007, 00:00

Być kobietą, być kobietą... Jak z tym wyzwaniem poradzą sobie aktorzy Teatru Starego pod przewodnictwem Mikołaja Grabowskiego?

W jakiej formie artystycznej jest Mikołaj Grabowski, tego dokładnie nie wiadomo. Ostatni spektakl podpisał ponad rok temu i było to sceniczne czytanie tekstu Marka Millera o spotkaniu Juliusza Słowackiego z Adamem Mickiewiczem. Błahe, ale na tyle wdzięczne i lubiane przez widzów, że weszło na stałe do repertuaru. Jedno jest pewne: Grabowski jest w świetnej kondycji dyrektorskiej, pod jego rządami Stary Teatr w Krakowie szybko wrócił do krajowej i europejskiej czołówki. To tu pracują nad nowymi spektaklami Lupa, Kleczewska, Zadara i Klata.

Tymczasem przed nami premiera „Sejmu kobiet” Arystofanesa w jego reżyserii. Tekst, jak cała spuścizna antyczna grany w Polsce rzadko (ostatni raz ponad dwadzieścia lat temu), wydaje się być napisany specjalnie dla Grabowskiego. Części wygłaszane bezpośrednio do widzów, niegdyś piekielnie aktualne, złośliwe i dosadne, dziś są tylko ciekawostką filologiczno-historyczną. Imiona polityków wyśmiewane ze sceny brzmią egzotycznie, a i wyszydzane zachowania obyczajowe nie zawsze odpowiadają dzisiejszej rzeczywistości. Można za to te fragmenty dowolnie wymieniać, bez szkody dla opowiadanej historii. Zdaje się, że Mikołaj Grabowski zamierza z tego skorzystać. Reżyser sięgnął po teksty Otto Weiningera, klasyka feminizmu. Ma być ostro i pieprznie, całość ma być utrzymana w klimacie jazzowej improwizacji.

Będzie też okazja, żeby zobaczyć, jak z chodzeniem na szpilkach radzą sobie Mieczysław Grąbka, Aleksander Fabisiak i Leszek Piskorz. A przede wszystkim podziwiać wspaniałą Dorotę Pomykałę, która tak rzadko ma szansę pokazać się w nowej roli. Tym razem w męskim przebraniu przejmuje władzę...

Stary Teatr w Krakowie, spektakle: 6, 7 stycznia, godz. 19.15, bilety:

012-422-40-40, fax 012-292-75-12, e-mail: bilety@stary-teatr.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Sejm kobiet