Sejm: konsumenci będą lepiej chronieni przed produktami niebezpiecznymi

opublikowano: 12-01-2007, 13:15

Zwiększenie ochrony konsumentów i wyeliminowanie z rynku produktów niebezpiecznych - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie ogólnym produktów.

Zwiększenie ochrony konsumentów i wyeliminowanie z rynku produktów niebezpiecznych - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie ogólnym produktów.

Głosowało 402 posłów, 401 było za przyjęciem ustawy, jedna osoba była przeciw.

Najpoważniejsze zmiany dotyczą kar za nieprzestrzeganie przepisów ustawy. Dotychczas były one mało skuteczne. Dlatego nowela wprowadza kary administracyjne do 100 tys. zł. Taką kwotą będzie można ukarać producenta lub dystrybutora w przypadku, gdy np. nie udzieli on informacji niezbędnych do stwierdzenia czy produkt jest bezpieczny lub wprowadzi na rynek produkt uznany za niebezpieczny.

Znowelizowana ustawa wdraża unijne rozwiązania do prawa krajowego, a także uwzględnia doświadczenia zebrane w trakcie ponad dwóch lat stosowania obecnej ustawy. Nowela uwzględnia zmianę procedury przeprowadzania kontroli produktów, a także system kar za naruszenie obowiązujących norm.

W nowelizacji znalazł się przepis, który zobowiązuje producenta do dostarczania konsumentom informacji o produkcie w języku polskim.

Przepisy nakładają obowiązek przekazywania informacji o niebezpiecznym produkcie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inspekcja Handlowa będzie miała na to 7 dni, aby UOKiK mógł szybko podjąć odpowiednie działania.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Ustawą teraz zajmie się Senat. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane