Sejm na razie nie będzie pracował nad zmianą ustawy o NBP

opublikowano: 11-01-2007, 14:45

Ustawa kończy swoje życie, powiedział o projekcie nowelizacji ustawy o NBP autorstwa Samoobrony przewodniczący komisji ustawodawczej Wojciech Szarama.

Sejmowa Komisja Ustawodawcza uznała w czwartek projekt nowelizacji ustawy o NBP autorstwa Samoobrony za niedopuszczalny, zamykając dalsze procedowanie.

Za niedopuszczeniem było 13 posłów, 4 przeciw i 1 wstrzymał się.

"Ustawa kończy swoje życie" - powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji przewodniczący komisji Wojciech Szarama.

"Uwzględnimy wszystkie uwagi, ale jest inna sytuacja. Jeżeli prezes Skrzypek będzie postępował tak, jak mówił w przysiędze, to może nie będzie konieczności zmian" - powiedział Janusz Maksymiuk z Samoobrony.

Projekt nowelizacji ustawy o NBP autorstwa Samoobrony przewiduje wpisanie jako podstawowego celu działalności NBP utrzymanie "stabilnego poziomu cen, rozwoju gospodarczego i wzrostu zatrudnienia".

Sytuacja zmieniła się jednak, gdyż w czwartek na fotelu prezesa NBP zasiadł przedstawiony przez prezydenta i zaakceptowany przez Sejm - Sławomir Skrzypek.

Obecnie ustawa o NBP definiuje cele NBP, jako utrzymanie stabilnego poziomu cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

Samoobrona chciała w swoim projekcie wprowadzić m.in. możliwość odwoływania prezesa NBP w razie, gdyby dopuścił się poważnego uchybienia swoim obowiązkom wynikającym z ustawy.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane