Sejm odrzucił informację resortu skarbu w sprawie ZEDO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-01-2006, 21:10

Sejm odrzucił w czwartek informację resortu skarbu w sprawie prywatyzacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra(ZEDO). Informację tę przedstawiał pod koniec grudnia 2005 r. b.minister skarbu Andrzej Mikosz.

Sejm odrzucił w czwartek informację resortu skarbu w sprawie prywatyzacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra(ZEDO). Informację tę przedstawiał pod koniec grudnia 2005 r. b.minister skarbu Andrzej Mikosz.

    Za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji głosowało 283 posłów, przeciw - 155, a 3 wstrzymało się od głosu.

    Mikosz informował w grudniu, że decyzja w sprawie prywatyzacji ZEDO zapadnie w 2006 r., po przedstawieniu przez rząd programu dla energetyki. Wicepremier Ludwik Dorn poinformował w czwartek, że żadne decyzje końcowe nie zapadły w tej sprawie.

    B. minister skarbu wyjaśniał też, że ZEDO nie nadaje się na giełdę. Tłumaczył w ten sposób przyczyny prowadzenia prywatyzacji ZEDO przez wybór inwestora. Minister zapewnił, że odsprzedaż po prywatyzacji będzie "w okresie gwarantowanym" mogła odbyć się wyłącznie za zgodą Skarbu Państwa.

    Mikosz podkreślał jednak, że nie została podpisana żadna umowa dotycząca prywatyzacji ZEDO, a jest jedynie protokół uzgodnień z hiszpańską Endesą, z którą prowadzone są negocjacje. Zapewnił, że wybór inwestora pozostanie pod kontrolą Skarbu Państwa.

    Zwracał uwagę, że Skarb Państwa nie będzie mógł finansować inwestycji w ZEDO, tymczasem potrzeby inwestycyjne spółki w ciągu najbliższych kilku lat wynoszą 3 mld zł, w tym 1 mld zł na inwestycje ekologiczne. Przy obecnej sytuacji finansowej firmy, jej zdolność kredytowa nie przekracza 150 mln zł.

    Z tego też powodu Mikosz skrytykował pomysły powołania spółki pracowniczej w Dolnej Odrze, ponieważ "nikt takiej spółce nie da kredytu". Krytycznie odniósł się do pomysłów cząstkowej prywatyzacji ZEDO. 

    Minister wyjaśniał, że prywatyzacja w energetyce odbywa się po to, by przygotować polski rynek do zwiększonej konkurencji, która rozpocznie się w lipcu 2007 r. Wówczas każdy detaliczny odbiorca będzie mógł wybrać swojego dostawcę energii.

    20 stycznia dwaj szczecińscy działacze LPR skierowali do prokuratora generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu skarbu oraz dwóch jego byłych ministrów: Jacka Sochę i Andrzeja Mikosza. Chodzi o sprawę wyceny ZEDO, którą zdaniem wnioskodawców, zaniżono o jedną czwartą.

    Zaniżenie wyceny o 25 proc. to - według wyliczeń LPR - o co najmniej 400 mln zł mniejsza wartość firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane