Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy o akcyzie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2006, 09:41

Sejm odrzucił w piątek projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, według którego wysokość akcyzy na benzynę bezołowiową miała być ustalana w ustawie, a nie w rozporządzeniu ministra finansów.

Sejm odrzucił w piątek projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, według którego wysokość akcyzy na benzynę bezołowiową miała być ustalana w ustawie, a nie w rozporządzeniu ministra finansów.

    Za odrzuceniem projektu głosowało 234 posłów, za przyjęciem - 196, a 3 wstrzymało się od głosu.

    Urząd Komitetu Integracji Europejskiej w swojej opinii do projektu ustawy napisał, że "ustalenie na sztywnym poziomie stawki podatku akcyzowego w odniesieniu do produktu przy ewentualnej deprecjacji złotego do euro rodzi ryzyko niewypełnienia minimalnego poziomu opodatkowania wymaganego przepisami prawa UE".

    Według projektu, wysokość akcyzy na benzynę bezołowiową miała być ustalona w ustawie na poziomie 1 tys. 315 zł na 1 tys. litrów. To wysokość identyczna z obecnie stosowaną, określoną w rozporządzeniu ministra finansów.

    Jak powiedziała w styczniu podczas sejmowej debaty nad projektem budżetu Anita Błochowiak (SLD) chodzi o to, by minister finansów nie mógł bez szerszej konsultacji społecznej dowolnie kształtować wysokości akcyzy na paliwa.

    Wiceminister finansów Mirosław Barszcz zapowiadał w styczniu, że w ciągu kilku miesięcy rząd zaproponuje umieszczenie w ustawie wszystkich stawek podatku akcyzowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane