Sejm: prawnicy spoza UE co roku mają przedstawiać zaświadczenie

Polska Agencja Prasowa SA
17-06-2005, 10:14

Tylko prawnicy spoza Unii Europejskiej praktykujący w Polsce będą musieli przedstawiać co roku zaświadczenia, że mają prawo do wykonywania zawodu; prawnicy z UE nie będą mieli tego obowiązku - taką nowelizację ustawy o prawnikach zagranicznych uchwalił w piątek Sejm.

Tylko prawnicy spoza Unii Europejskiej praktykujący w Polsce będą musieli przedstawiać co roku zaświadczenia, że mają prawo do wykonywania zawodu; prawnicy z UE nie będą mieli tego obowiązku - taką nowelizację ustawy o prawnikach zagranicznych uchwalił w piątek Sejm.

Za nowelizacją opowiedziało się 343 posłów, 59 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Według obowiązującej dziś ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w RP z 2002 r., prawnik zagraniczny zarejestrowany w Polsce ma obowiązek przedstawiać co roku korporacji adwokackiej lub radcowskiej, w zależności od tego na jaką listę jest wpisany, zaświadczenie wystawione przez właściwe władze w swoim kraju, potwierdzające jego uprawnienia do wykonywania zawodu.

Nowelizację zaproponował rząd - powołując się na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 1998 r. - która mówi o ułatwianiu stałego wykonywania zawodu prawnika w państwach UE - proponuje tak znowelizować ustawę, by usunąć ten zapis wobec prawników z Unii, a pozostawić go dla prawników spoza niej.   wkt/ lop/ mgl/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm: prawnicy spoza UE co roku mają przedstawiać zaświadczenie