Sejm przeprowadzi w piątek debatę na temat wykonania budżetu państwa za 2004 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-07-2005, 19:06

Sejm przeprowadzi w piątek debatę w sprawie udzielenia rządowi absolutorium oraz przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu państwa w 2004 rok. W maju ub.r. nastąpiła zmiana rządu i gabinet Leszka Millera, który przygotował ustawę budżetową, zastąpił gabinet Marka Belki.

Sejm przeprowadzi w piątek debatę w sprawie udzielenia rządowi absolutorium oraz przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu państwa w 2004 rok. W maju ub.r. nastąpiła zmiana rządu i gabinet Leszka Millera, który przygotował ustawę budżetową, zastąpił gabinet Marka Belki.

    Posłowie zapoznają się ze sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych, która zarekomenduje Sejmowi udzielenie absolutorium i przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu. Przeciwny wniosek złożył Artur Zawisza (PiS), jednak Komisja negatywnie zaopiniowała jego propozycję.

    Również Najwyższa Izba Kontroli zaleca Sejmowi udzielenie absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2004. Jednak zdaniem prezesa NIK, Mirosława Sekuły, realizacja budżetu mogłaby być lepsza i przynieść większe oszczędności.

    "Wszystkie podstawowe wskaźniki w ustawie budżetowej zostały dotrzymane, jednak jest to budżet niewykorzystanej szansy, aby znacząco poprawić sytuację w systemie finansów publicznych" - powiedział prezes NIK na początku lipca.

    Według niego, niekorzystne jest to, że budżet nie ma charakteru zadaniowego. Jak powiedział, można było zracjonalizować wydatki, przeznaczając je na realizację określonych zadań. Sejm uchwalił budżet na 2004 rok z deficytem w wysokości 45,3 mld zł, wobec proponowanych przez rząd 45,5 mld zł i wobec 38,7 mld zł w roku 2003. Zgodnie z ustawą, dochody budżetu miały wynieść 154,5 mld, a wydatki - 199,8 mld zł.

    Jak czytamy w analizie NIK, budżet w 2004 r. został zrealizowany zgodnie z ustawą budżetową. Plan dochodów został przekroczony o 1,1 proc. Wykonanie wydatków było niższe od kwoty planowanej również o 1,1 proc. W rezultacie deficyt budżetu państwa był niższy od limitu ustawowego o 3,9 mld zł, czyli o 8,6 proc.

    W porównaniu do 2003 r. dochody były w 2004 r. wyższe o 2,7 proc., podczas gdy wydatki wzrosły o 4,5 proc., w rezultacie czego deficyt wzrósł o 11,8 proc. Jednak w warunkach porównywalnych do roku poprzedniego, czyli po wyłączeniu skutków zmiany sposobu rozliczeń z Funduszem Ubezpieczeń Społecznych oraz zwrotu dochodów budżetu na przełomie 2004 i 2005 r., deficyt byłby wyższy o ponad 35 proc. niż w 2003 r. (W wydatkach nie wykazano, odmiennie niż w latach poprzednich, środków refundowanych FUS z tytułu składek do otwartych funduszy emerytalnych. Gdyby je uwzględnić, deficyt byłby wyższy o ponad 10 mld zł).

    W 2004 r. relacja deficytu budżetowego do PKB była gorsza niż w roku poprzednim, ponieważ wynosiła 4,7 proc. wobec 4,5 proc. w roku poprzednim.

    Według Izby, realizacja budżetu przebiegała w sprzyjających warunkach. PKB wzrósł o 5,4 proc., a inflacja średnioroczna osiągnęła 3,5 proc. Był to szczególny rok budżetowy ze względu na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

    NIK krytykuje, że nie wykorzystano jednak pojawiającej się możliwości znaczących oszczędności w wydatkach budżetowych. W stosunku do założeń ustawy budżetowej znacznie zwiększyły się wydatki w IV kw. ub.r., a "nie wszystkie wydatki były absolutnie konieczne".

    Wiceprezes NIK Jacek Jezierski uważa, że "sytuacja finansów publicznych wciąż stanowi, o czym NIK ostrzegała już w ubiegłym roku, poważne zagrożenie dla stabilnego wzrostu gospodarczego".

    Podczas piątkowej debaty Sejm zapozna się też ze sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2004 r. Jak wynika ze sprawozdania NIK, wszystkie instrumenty polityki pieniężnej były w 2004 r. stosowane zgodnie z przyjętymi założeniami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm przeprowadzi w piątek debatę na temat wykonania budżetu państwa za 2004 r.