Sejm przyjął informację rządu nt. sytuacji w górnictwie

26-01-2007, 14:33

Sejm przyjął informację rządu nt. sytuacji górnictwa węgla kamiennego, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w polskich kopalniach.

Sejm przyjął w piątek informację rządu nt. sytuacji górnictwa węgla kamiennego, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w polskich kopalniach.

Za przyjęciem do wiadomości informacji głosowało 213 posłów, przeciwko było 186.

Informację przedstawiał w Sejmie wiceminister gospodarki odpowiedzialny za sektor górniczy, Paweł Poncyljusz. Stwierdził on m.in., że rok 2006 był najtragiczniejszym od lat pod względem wypadków w polskich kopalniach.

Od stycznia do listopada 2006 r. w kopalniach zginęły w wypadkach 43 osoby. W listopadzie w kopalni Halemba śmierć poniosło 23 górników. W całym 2006 r. w polskich kopalniach doszło w sumie do 2.147 wypadków, w tym 14 ciężkich i 43 śmiertelnych.

Paweł Poncyljusz zapowiedział, że rząd chce odnaleźć rodziny ofiar wypadków górniczych z ostatnich 25 lat i otoczyć je opieką.

Wiceminister nie ukrywał, że polskie kopalnie są niebezpieczne. Najpoważniejsze zagrożenia to tąpnięcia, wybuchy metanu, wyrzuty głazów i skał. Jak podkreślił, w 24 z 33 polskich kopalń występują "różne zagrożenia", w 15 występuje najwyższe zagrożenie wybuchem metanu.

Jego zdaniem, niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo w kopalniach węgla kamiennego ma tzw. wydobycie podpoziomowe (węgiel fedruje się poniżej poziomu szybu). Taką eksploatację prowadzi się obecnie w 25 kopalniach.

W trakcie debaty o górnictwie zarówno Poncyljusz, jak i część biorących w niej udział posłów uznała, że sytuacja w polskim górnictwie jest wynikiem restrukturyzacji sektora, w tym odejścia z niego wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników dołowych. Z drugiej jednak strony - jak podkreślał Poncyljusz - przyczyną wielu wypadków jest ludzka niefrasobliwość.

Zdaniem resortu gospodarki, sytuacja branży nie jest najlepsza. O ponad 1 milion ton spadło w ciągu dziesięciu pierwszych miesięcy 2006 r. wydobycie węgla kamiennego - w porównaniu z takim samym okresem 2005 r. O prawie pół miliarda zł gorszy jest również wynik finansowy branży.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm przyjął informację rządu nt. sytuacji w górnictwie