Sejm przyjął nowelę ustawy o kontroli skarbowej i Ordynacji podatkowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2006, 10:32

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o kontroli skarbowej i Ordynacji podatkowej, która ma usprawnić działalność organów podatkowych, szczególnie podczas kontroli w dużych firmach. Za przyjęciem ustawy głosowało 398 posłów, przeciw było 3 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o kontroli skarbowej i Ordynacji podatkowej, która ma usprawnić działalność organów podatkowych, szczególnie podczas kontroli w dużych firmach. Za przyjęciem ustawy głosowało 398 posłów, przeciw było 3 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wiceminister finansów Paweł Banaś informował posłów w styczniu, że zmiany w ustawach są tylko korektą rozwiązań i mają przyczynić się do walki z przestępczością gospodarczą.

Nowelizacja m.in. skreśla art. 13a ustawy o kontroli skarbowej. Przepis ten ogranicza dostęp kontroli skarbowej do dużych podmiotów gospodarczych tak, że kontrolę może zarządzić wyłącznie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej na wniosek urzędu skarbowego obsługującego daną dużą firmę.

Według rządu, dotychczasowe rozwiązanie powodowało wydłużenie procesu wszczynania postępowania kontrolnego wobec dużych podatników.

Druga istotna zmiana, którą wprowadza nowelą polega na przywróceniu brzmienia art. 181 Ordynacji podatkowej sprzed nowelizacji z czerwca 2005 r. Chodzi o to, że ubiegłoroczna nowelizacja nakazała kontroli skarbowej, korzystającej z dowodów zgromadzonych w innych postępowaniach, by powoływała się na dowody z postępowań zakończonych prawomocnym wyrokiem. Zdaniem resortu finansów, przedłuża to postępowanie i zwiększa koszty kontroli.

Sejm przyjął także poprawkę, zgłoszoną przez klub PSL, według której organ podatkowy doręcza pisma poprzez pocztę, swoich pracowników lub poprzez osoby uprawnione. W przypadku, gdy organem jest wójt, burmistrz czy prezydent, pisma może doręczać sołtys za pokwitowaniem.

Przyjęta nowelizacja teraz trafi do Senatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane