Czytasz dzięki

Sejm przyjął pierwszą ustawę łupkową

opublikowano: 10-06-2014, 00:00

Sejm 10 czerwca przyjął nowelizację Prawa górniczego i geologicznego (PGG) wraz z większością zmian zaproponowanych przez sejmową komisję. Przepadły liczne poprawki PiS.

Sejm rozpatrzył 60 poprawek do projektu, z których niektóre proponowały dodanie całych nowych rozdziałów ustawy, wniesionych przez klub PiS. Wszystkie propozycje opozycji zostały odrzucone. Jednak ostatecznie za przyjęciem całej ustawy opowiedziało się 283 posłów, przeciw było 5, a 144 wstrzymało się od głosu.

Od wpłynięcia projektu nowelizacji PGG do jej ostatecznego zatwierdzenia przez Sejm minęło tylko 50 dni. Dla porównania przygotowanie tych przepisów przez rząd trwało prawie dwa lata. Tak szybkie tempo prac parlamentarnych budziło obawy branży łupkowej. Środowe głosowanie zastrzeżeń nie rozwiewa do końca, mimo że Sejm ostatecznie odrzucił m.in. postulowane przez klub PiS, a przez branżę łupkową odbierane jako szkodliwe, utworzenie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE).

Nowelizacja PGG to nie koniec przepisów, które przesądzą o warunkach rozwoju sektora łupkowego w Polsce. W Sejmie znajduje się też projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (według naszych informacji Komisja Finansów Publicznych zajmie się nim 25 czerwca).

Do pozytywnych zmian, które wprowadza ta nowelizacja, można zaliczyć wprowadzenie jednej koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczej (firmy, które dotychczas uzyskały inne rodzaje koncesji, zachowują prawa nabyte). Zgodnie z postulatami branży będzie można rozpocząć wydobycie na jednym obszarze koncesji, nawet jeśli poszukiwania w innych częściach nie zostały skończone. Do rozpoczęcia badań wystarczy zgłoszenie, a nie jak wcześniej – koncesja. Ukłonem w stronę spółek jest też przesunięcie momentu uzyskiwania decyzji środowiskowych na okres tuż przed uruchomieniem wydobycia.

Senat zajmie się ustawą na kolejnym posiedzeniu, zaplanowanym na 2 i 3 lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane