Sejm przyjął ustawę o biopaliwach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-07-2006, 13:48

Sejm przyjął w piątek ustawę o biopaliwach. Zakłada ona, że rolnik będzie miał prawo produkcji 100 l biopaliw rocznie na hektar posiadanych użytków rolnych, do wykorzystania we własnym gospodarstwie. Nie będzie mógł sprzedać tego paliwa np. innemu rolnikowi.

Sejm przyjął w piątek ustawę o biopaliwach. Zakłada ona, że rolnik będzie miał prawo produkcji 100 l biopaliw rocznie na hektar posiadanych użytków rolnych, do wykorzystania we własnym gospodarstwie. Nie będzie mógł sprzedać tego paliwa np. innemu rolnikowi.

Za ustawą głosowało 408 posłów, 2 wstrzymało się od głosu, nie było głosów "przeciw". Sejm przyjął w piątek poprawkę, na podstawie której rolnicy wytwarzający biopaliwa na własne potrzeby będą musieli prowadzić skład podatkowy, choć bez posiadania wymaganych w takich przypadkach zabezpieczeń finansowych.

Skład podatkowy został zdefiniowany w ustawie o podatku akcyzowym z 23 stycznia 2004 r., która kompleksowo reguluje problematykę systemu podatku akcyzowego, w tym również zagadnienia związane z oznaczaniem wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

Prowadzenie składu daje możliwość produkcji biopaliw z zawieszoną akcyzą. Zawieszenie oznacza, że płatność akcyzy jest przesuwana w czasie.

Przyjęto też poprawkę obligującą rząd do określenia w rozporządzeniu użycia biopaliw w przypadku pojazdów administracji państwowej.

Ustawa ma dostosować polskie prawo do rozwiązań UE i umożliwić osiągnięcie 5,75-proc. udziału biokomponentów w rynku paliw transportowych w 2010 roku.

Z ustawy wynika, że dystrybutory przeznaczone do biopaliw mają być oznakowane. Wprowadza ona również obowiązek informowania o lokalizacji stacji benzynowych, na których można kupić biopaliwa.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm przyjął ustawę o biopaliwach