Sejm przyjął ustawę ratyfikującą Międzynarodową Umowę ws. Kawy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2006, 12:54

Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji Międzynarodowej Umowy ws. Kawy. Umożliwi to Polsce przystąpienie do Międzynarodowej Organizacji Kawy (MOK).

Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji Międzynarodowej Umowy ws. Kawy. Umożliwi to Polsce przystąpienie do Międzynarodowej Organizacji Kawy (MOK).

    Za przyjęciem ustawy głosowało 407 posłów, przeciwko było 2 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

    Rząd zdecydował o przystąpieniu do MOK w styczniu 2005 roku, po tym, jak członkiem organizacji stała się wspólnota europejska. Polskie firmy importujące kawę oraz przedsiębiorstwa zajmujące się jej przetwórstwem poparły przystąpienie Polski do MOK.

    Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, Polska w 2004 roku importowała prawie 119,5 tys. ton kawy. "Zapotrzebowanie na kawę w kraju wzrasta z każdym rokiem, a członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Międzynarodowej Organizacji Kawy zapewni dalszy, intensywny rozwój gospodarczy polskiego sektora kawy" - napisano w uzasadnieniu.

    Składkę członkowską Polski w MOK pokrywa Unia Europejska ze swojego budżetu. W roku obrotowym 2003-2004 było to ponad 20 tys. funtów brytyjskich. Koszty związane z bieżącą obsługą MOK będzie pokrywał resort rolnictwa.

    Międzynarodowa Organizacja Kawy powstała w 1963 roku i jest główną międzyrządową organizacją zajmującą się tematyką kawy. Obecnie MOK zrzesza 74 kraje produkujące i konsumujące kawę. Jego głównym celem jest promowanie międzynarodowej współpracy, która ma prowadzić do poprawy działalności sektora kawowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane