Sejm rozpoczął debatę na temat wykonania budżetu państwa za 2004 r.

Polska Agencja Prasowa SA
08-07-2005, 13:40

Sejm rozpoczął w piątek debatę w sprawie udzielenia rządowi absolutorium oraz przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu państwa w 2004 roku. W maju ub.r. nastąpiła zmiana rządu i gabinet Leszka Millera, który przygotował ustawę budżetową, zastąpił gabinet Marka Belki.

Sejm rozpoczął w piątek debatę w sprawie udzielenia rządowi absolutorium oraz przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu państwa w 2004 roku. W maju ub.r. nastąpiła zmiana rządu i gabinet Leszka Millera, który przygotował ustawę budżetową, zastąpił gabinet Marka Belki.

    Debata, która rozpoczęła się z ponad godzinnym opóźnieniem, ma zgodnie z planem potrwać do godz. 21.

    Komisja Finansów Publicznych rekomenduje Sejmowi udzielenie absolutorium i przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu. Również Najwyższa Izba Kontroli zaleca Sejmowi udzielenie rządowi absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2004. Jednak zdaniem prezesa NIK, Mirosława Sekuły, realizacja budżetu mogłaby byćlepsza i przynieść większe oszczędności.

    Sejm uchwalił budżet na 2004 rok z deficytem w wysokości 45,3 mld zł, wobec proponowanych przez rząd 45,5 mld zł i wobec 38,7 mld zł w roku 2003. Zgodnie z ustawą, dochody budżetu miały wynieść 154,5 mld, a wydatki - 199,8 mld zł.

    Jak czytamy w analizie NIK, budżet w 2004 r. został zrealizowany zgodnie z ustawą budżetową. Plan dochodów został przekroczony o 1,1 proc. Wykonanie wydatków było niższe od kwoty planowanej również o 1,1 proc. W rezultacie deficyt budżetu państwa był niższy od limitu ustawowego o 3,9 mld zł, czyli o 8,6 proc.

    Podczas piątkowej debaty Sejm zapozna się też ze sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2004 r. Jak wynika ze sprawozdania NIK, wszystkie instrumenty polityki pieniężnej były w 2004 r. stosowane zgodnie z przyjętymi założeniami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm rozpoczął debatę na temat wykonania budżetu państwa za 2004 r.