Sejm rozpoczął trzecie czytanie projektu budżetu na 2007 r.

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 15-12-2006, 15:03

Sejm rozpoczął w piątek trzecie czytanie projektu budżetu na 2007 rok. Potem będzie głosował w sprawie uchwalenia przyszłorocznego budżetu.

Sejm rozpoczął w piątek trzecie czytanie projektu budżetu na 2007 rok. Po przegłosowaniu blisko 200 poprawek poselskich, Sejm będzie głosował w sprawie uchwalenia przyszłorocznego budżetu.

Projekt budżetu przyjęty przez rząd zakładał 226,8 mld zł dochodów, przy wydatkach 256,8 mld zł i deficycie 30 mld zł. W wyniku zmian dokonanych przez posłów po pierwszym czytaniu, dochody mają wynieść 227,8 mln zł, przy wydatkach 257,8 mld zł i deficycie 30 mld zł.

W drugim czytaniu posłowie zgłosili blisko 200 poprawek do projektu. W czwartek poprawki zaopiniowała Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która poparła propozycje koalicjantów, przy negatywnej opinii dla poprawek opozycji. PO i SLD zapowiadają głosowanie przeciw budżetowi, jeśli również Sejm odrzuci ich wnioski.

Rekomendację komisji uzyskało kilkadziesiąt wspólnych poprawek PiS, LPR i Samoobrony, w wyniku których dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) zmniejszą się o kilkaset mln zł. Koalicja chce przeznaczyć te środki na m.in. postulowane przez Samoobronę dopłaty do ubezpieczeń rolniczych (110 mln zł) oraz wiele inwestycji regionalnych, jak np. lotnisko w Rzeszowie (10 mln zł) i modernizację linii kolejowej Warszawa-Modlin (9 mln zł). Zgodnie ze staraniami LPR, 12 mln zł przypaść ma urzędom morskim.

W innej poprawce komisja przyznała Funduszowi 100 mln zł dotacji na wypłatę jednorazowego zasiłku dla emerytów, czyli tzw. senioralnego.

Komisja nie zgodziła się natomiast na postulowane przez opozycję oszczędności w administracji. Platforma chciała wygospodarować łącznie 3 mld zł i przeznaczyć je na tzw. pakiet startowy, czyli ułatwienia w rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz w zatrudnianie młodych osób.

Negatywną opinię otrzymały również poprawki SLD, które obok cięć w administracji, zakładały zwiększenie wpływów podatkowych - 1 mld zł z podatku PIT i 500 mln zł z podatku VAT. Sojusz chciał przekazać te pieniądze m.in. na zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży oraz podwyżki płac dla pielęgniarek.

Poprawki te musi przegłosować w piątek Sejm.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane