Sejm: Samoobrona, LPR, PSL prawdopodobnie poprą rząd

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-11-2005, 16:40

Kluby LPR i Samoobrony prawdopodobnie poprą wniosek o wotum zaufania dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza, ale ostateczną decyzję podejmą po czwartkowym expose. Niewykluczone, że za wotum opowie się też PSL. Kluby PO i SLD podtrzymują stanowiska o głosowaniu przeciw rządowi. Poparcie rządu przez Samoobronę i LPR oznacza, że może otrzymać on wotum zaufania.

Kluby LPR i Samoobrony prawdopodobnie poprą wniosek o wotum zaufania dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza, ale ostateczną decyzję podejmą po czwartkowym expose. Niewykluczone, że za wotum opowie się też PSL. Kluby PO i SLD podtrzymują stanowiska o głosowaniu przeciw rządowi. Poparcie rządu przez Samoobronę i LPR oznacza, że może otrzymać on wotum zaufania.

    Sejm uchwala wotum zaufania bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. PiS ma 154 posłów, Samoobrona 56, LPR - 32, PSL - 25. PiS z Samoobroną i LPR razem mają 242 głosy, co wystarczy dla uchwalenia wotum. Gdyby ostatecznie PSL było "za" - byłoby to 267 głosów.

    Przed czwartkowym expose i głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu, Marcinkiewicz spotkał się w środę z klubami SLD, PSL i Samoobrony. Klub Sojuszu po spotkaniu z premierem nie zmienił zdania i zagłosuje przeciwko wotum zaufania.

    Jeszcze w środę wieczorem Marcinkiewicz spotka się z klubem PO. Jednak szef partii Donald Tusk zapowiedział już, że w jego klubie obowiązywać będzie dyscyplina obecności i głosowania przeciwko wotum. Tusk dodał, podczas spotkania z premierem klub PO jedynie  wysłucha jego wystąpienia.

    Lider LPR Roman Giertych (klub Ligi spotkał się z premierem we wtorek) uważa, że rządowi Marcinkiewicza "należy dać szansę". "Mam nadzieję, że w czwartek cały klub przyjmie taki wniosek" - dodał. Również szef Samoobrony Andrzej Lepper zapowiedział, że będzie rekomendował klubowi poparcie rządu. "Moje stanowisko jest na tak" - powiedział Lepper na wspólnej z Giertychem konferencji prasowej.

     Jednocześnie Giertych oświadczył, że rząd Marcinkiewicza nie dostanie drugiej szansy. Dodał też, że zarówno LPR jak i Samoobrona oczekują ziszczenia zapowiedzi rządu, "że Polakom będzie lepiej". "Jeśli PiS traktuje te zapowiedzi poważnie, to my nie mamy podstaw, żeby nie dać szansy temu rządowi" - mówił.

    Prezes PSL Waldemar Pawlak zapowiedział, że decyzja klubu w sprawie poparcia rządu zapadnie po czwartkowym expose premiera. Z wypowiedzi Pawlaka wynika jednak, że PSL rozmawiało z premierem na temat przyszłej współpracy z jego rządem. Z rozmów PAP z politykami PSL zbliżonymi do kierownictwa partii wynika, żedecyzja o poparciu Stronnictwa dla rządu "w zasadzie" zapadła.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Marcinkiewicz po rozmowie z Samoobroną zaznaczył, że szereg spraw, które są w programie rządu, znajduje się w programie Samoobrony. Wyjaśnił, że dotyczy to "z jednej strony spraw społecznych, z drugiej - rolnictwa, z trzeciej - spraw socjalnych".

    Po rozmowie z SLD premier zaznaczył, że kontrowersje "dotyczyły spraw związanych z resortami tzw. państwowymi i zmianami, jakie tam zachodzą". Zdaniem szefa SLD Wojciecha Olejniczaka, największy niepokój w planach rządu wzbudzają próby "zawładnięcia kolejnych resortów siłowych", a także niechęć premiera wobec wejścia do strefy euro.

    Mimo że SLD nie poprze gabinetu Marcinkiewicza, szef klubu Jerzy Szmajdziński zadeklarował, że "wszystko, co będzie służyło wzmacnianiu polskiej gospodarki, polskiej pozycji w Europie, będzie przez SLD wspierane".

    Jeśli rząd nie uzyskałby wotum zaufania, Sejm w ciągu 14 dni wybiera premiera i proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

    Jeśli i w drugim "konstytucyjnym kroku" rząd nie uzyskałby wotum zaufania, prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek pozostałych członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania rządu przez prezydenta powinien udzielić mu wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

    W razie nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania w tym trybie, prezydent skraca kadencję Sejmu i zarządza wybory.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane