Nowe podatki uchwalone

opublikowano: 14-02-2020, 15:32

1 lipca 2020 r. zaczną obowiązywać nowe obciążenia: podatek od cukru oraz od tzw. małpek wódki. Państwo ma zarobić 3,2 mld zł rocznie.

Sejm 254 głosami za (169 przeciw) uchwalił w piątek ustawę wprowadzającą podatek od napojów słodzonych oraz buteleczek z wódką o małych pojemnościach (do 300 ml) tzw. małpek. Przeciwko tym pomysłom protestowały środowiska przedsiębiorców i organizacje biznesowe. Prosiły, żeby partia rządząca chociażby przesunęła termin obowiązywania nowych obciążeń do 1 stycznia 2021 r. (projekt mówił o 1 kwietnia 2020 r.). Apel ten poparł Adam Abramowicz, Rzecznik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw (RzMŚP), który w dzisiejszym piśmie do ministra zdrowia (formalny projektodawca) argumentował, że firmy potrzebują odpowiednio długiego czasu aby przygotować się do nowych opłat.

Niestety na nic się zdało. Posłowie PiS, przy wsparciu posłów Lewicy, uchwalili wersję uzgodnioną z rządem, ustalającą termin wejścia w życie podatku od cukru i od małpek wódki od 1 lipca 2020 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Rząd chce, aby tzw. małpki wódki 40 proc. o poj. pow. 100 ml zostały obciążone opłatą 1 zł, powyżej 200 ml – 2 zł, 250 ml małpki wina 14 proc. - 88 gr.

Opłata od napojów słodzonych cukrem ma być podzielona na dwie części: stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Natomiast część zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Rząd oszacował, że rocznie wpływy z obu danin dadzą ok. 3,2 mld zł. Twierdzi, że pieniądze te mają być wydawane na profilaktykę i leczenie otyłości oraz uzależnień od alkoholu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzy i uważa, że chodzi tylko i wyłącznie o podreperowanie budżetu państwa czyli że obie daniny mają cel czysto fiskalny.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy